Raport Białoruś

Grodno: pokaz filmu o obronie miasta przed Sowietami

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 16:05
Pokaz fabularyzowanego dokumentu "Krew na bruku. Grodno 1939” w reżyserii Roberta Miękusa zorganizował Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez władze białoruskie.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): pokaz filmu o obronie Grodna
Fragment plakatu filmu Krew na bruku  Grodno 1939
Fragment plakatu filmu "Krew na bruku – Grodno 1939"Foto: Facebook: strona promocyjna filmu "Krew na bruku – Grodno 1939"

W Grodnie zaprezentowano film poświęcony obronie tego miasta przed wojskami sowieckimi. Pokaz filmu, który obejrzało około 200 mieszkańców Grodna, jest częścią obchodów 75. rocznicy obrony miasta.

II wojna światowa: serwis portalu PolskieRadio.pl >>>

Wcześniej odbył się objazd po miejscach pamięci związanych z kampanią wrześniową 1939 roku na Grodzieńszczyźnie. Uczestnicy obchodów zapalili znicze, złożyli kwiaty i pomodlili się na mogiłach obrońców miasta . W grodzieńskim kościele pobernardyńskim odprawiona została msza święta za Ojczyznę. Otwarto okolicznościową wystawę malarską oraz zorganizowano dyskusję historyków polskich i białoruskich.

Grodno ucierpiało już w pierwszych dniach rozpoczęcia II wojny światowej od nalotów niemieckich bombowców. Następnie zostało zaatakowane przez wojska sowieckie 20 września 1939 roku i broniło się do 22 września. Wtedy obrońcy zaczęli wycofywać się w kierunku Litwy.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl



Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 08:30
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - napisał prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa o Białorusi podczas kampanii wrześniowej. Ideolog: pomniejsza rolę ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:46
Wystawa poświęcona historii zachodniej Białorusi w okresie międzywojennym, ukazująca m.in. kampanię wrześniową 1939 r., została otwarta w piątek w muzeum w Zasławiu w obwodzie mińskim. Zorganizował ją prywatnie jeden z historyków. Miejscowy ideolog wyrażał do niej zastrzeżenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zamknięto wystawę o międzywojniu pod naciskiem ideologa

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 15:00
Wystawa w Zasławiu pod Mińskiem poświęcona historii dzisiejszej zachodniej Białorusi w okresie międzywojennym, w tym kampanii wrześniowej 1939 r., została przedterminowo zamknięta kilka dni po otwarciu - poinformował jej autor Ihar Mielnikau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi obchodzili 75. rocznicę obrony Grodna

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 22:30
Objazdem po miejscach pamięci związanych z kampanią wrześniową 1939 r. na Grodzieńszczyźnie uczcili w sobotę 75. rocznicę obrony Grodna Polacy z Białorusi, przedstawiciele Konsulatu RP w Grodnie oraz goście z Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: modlitwa i spotkanie historyków w 75. rocznicę obrony Grodna

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 23:59
Modlitwą na grodzieńskich mogiłach rozpoczął się w niedzielę drugi dzień obchodów 75. rocznicy obrony Grodna przez wojskami sowieckimi w 1939 roku. W ramach uroczystości zaplanowano też dyskusję historyczną.
rozwiń zwiń