Raport Białoruś

Aleksijewicz o wyborach na Białorusi: ważne jest, kto liczy głosy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 20:30
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz przewiduje, że system dyktatorski panujący obecnie na Białorusi utrzyma się przez długi czas. Pisarka zacytowała w sobotę w Berlinie Stalina, że nie ważne jest, kto głosuje, lecz to, kto liczy głosy.
Swietłana Aleksijewicz, podczas konferencji w Mińsku, po ogłoszeniu, że została laureatką nagrody Nobla. 8 października 2015 roku
Swietłana Aleksijewicz, podczas konferencji w Mińsku, po ogłoszeniu, że została laureatką nagrody Nobla. 8 października 2015 rokuFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

W wyborach prezydenckich w niedzielę z pewnością wygra urzędujący Aleksander Łukaszenka - powiedziała Aleksijewicz dziennikarzom w Berlinie. Jak dodała, o wyniku wyborów w jej kraju decyduje - zgodnie z powiedzeniem Stalina - nie to, kto wybiera, lecz to, kto liczy głosy. Pisarka zaznaczyła, że nawet w dalszej perspektywie nie spodziewa się upadku dyktatury w swoim kraju.

"Aby uzyskać wolność, potrzeba wolnych ludzi, a tych jeszcze nie ma" - tłumaczyła noblistka. Przypomniała, że opozycja na Białorusi jest skłócona, co dodatkowo osłabia jej szanse. - Z tego powodu nie czuję się związana z opozycją - zaznaczyła pisarka.

Aleksijewicz sceptycznie ocenia przymiarki do zniesienia przez UE sankcji wobec Białorusi. Jej zdaniem Łukaszenka demonstruje obecnie większą otwartość wobec Europy, ponieważ nie dostaje pieniędzy od Rosji. - To tylko gra - oceniła dodając, że po odwilży wszystko powróci znów do poprzedniego stanu. Mieliśmy już pięć takich zwrotów - przypomniała.

Zdaniem noblistki system panujący na Białorusi jest "aksamitną dyktaturą". Mimo że prezydent zwolnił z więzienia część opozycjonistów, władze nadal oszukują naród i "obrabiają go ideologicznie". - Stalin jest u nas bardziej żywy niż wszyscy żyjący - powiedziała Aleksijewicz.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Nobel literacki dla białoruskiej pisarki. "Swietłana Aleksijewicz opisuje poradzieckie problemy i ból"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 14:00
Swietłana Aleksijewicz zdobyła tegoroczną literacką nagrodę Nobla. Na Białorusi, w swojej ojczyźnie jest ona postrzegana jako największa współczesna pisarka. Jednak ze względów politycznych jej książki od około 20 lat nie są wydawane - jej twórczość nie odpowiada Aleksandrowi Łukaszence.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Swietłana Aleksijewicz: nie pójdę na wybory prezydenckie, Białorusini powinni znaleźć swój gandyzm

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 19:00
Laureatka literackiej nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz powiedziała, że lepiej byłoby, aby Białoruś zwróciła się w stronę Unii Europejskiej niż euroazjatyckiej. Wyraziła przekonanie, że Białorusini powinni znaleźć swój własny gandyzm, by żyć w godnym kraju. Podkreśliła, że zawsze trudno jest pozostać uczciwym człowiekiem i zaapelowała o męstwo i odwagę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka pogratulował Aleksijewicz Nobla

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 06:28
Swietłana Aleksijewicz, białoruska pisarka, której przyznano tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury z opóźnieniem otrzymała gratulacje od Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń