Raport Białoruś

W paszporcie pieczęć - "odmowa". Grzegorz Gauden, szef Instytutu Książki, nie dostał wizy na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 08:00
Białoruś odmówiła wizy szefowi Instytutu Książki Grzegorzowi Gaudenowi, który miał się udać do Mińska na otwarcie Miesiąca Polskiej Literatury. - To nieprzyjazny akt Białorusi pod adresem polskiej agendy rządowej - powiedział Gauden. O sprawie wie MSZ. Gauden zaznacza, że władzom nie podoba się zapewne współpraca instytutu z niezależnymi wydawnictwami i pisarzami.
Audio
  • Grzegorz Gauden: Instytut Książki ma bardzo bliskie kontakty z niezależnymi białoruskimi pisarzami i wydawnictwami, staramy się je wspomagać (źr. IAR)
  • Grzegorz Gauden nie dostał wizy na Białoruś. Dowiedział się o tym we wtorek. Do paszportu wbito pieczęć "odmowa" (źr. IAR)
Dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden otwiera Zlot Ludzi Książki 15.09.2008, Teatr Wielki, Warszawa. Zdjęcie archiwalne
Dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden otwiera Zlot Ludzi Książki /15.09.2008, Teatr Wielki, Warszawa. Zdjęcie archiwalneFoto: instytutksiazki.pl

Jak powiedział we wtorek wieczorem Gauden, właśnie odebrał z białoruskiej ambasady paszport, bo chciał w środę wyruszyć na Białoruś. W paszport wbito jednak pieczęć z decyzją o odmowie wizy. Jak dodał, nie poznał uzasadnienia tej decyzji.

- To nieprzyjazny akt Białorusi pod adresem narodowej instytucji kultury i polskiej agendy rządowej. Ja tam się nie wybierałem prywatnie, lecz na zaproszenie Instytutu Polskiego w Mińsku na inaugurację Miesiąca Polskiej Literatury. Miałem spotkać białoruskich niezależnych wydawców i pisarzy, by omówić nowe projekty - powiedział.

Jak dodał, nie był jeszcze na Białorusi, więc nie mógł się tam niczym narazić władzom, a raczej działaniami w Polsce. - Zapewne nie podoba im się współpraca Instytutu Książki z białoruskimi niezależnymi pisarzami i wydawcami. Finansujemy przekłady polskich książek na białoruski, zapraszamy opozycyjnych pisarzy do Polski, fundujemy im rezydencje i stypendia - ocenił.

Gauden powiadomił już o tym MSZ, gdzie sprawę bada departament wschodni.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka o noblistce: wylała na kraj wiadro pomyj

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 20:16
Aleksander Łukaszenka skrytykował laureatkę literackiej Nagrody Nobla Swietłanę Aleksijewicz, zarzucając jej, że wylała za granicą "wiadro pomyj” na swój kraj. Pisze o tym agencja BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noblistka odpowiada: krytykowałam tylko decyzje Łukaszenki. a nie naród białoruski

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 20:45
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz odpowiedziała w niedzielę na krytykę ze strony Aleksandra Łukaszenki, który zarzucił jej, że wylała za granicą "wiadro pomyj” na swój kraj. - Mam nadzieję, że nie żyjemy w feudalizmie. I mam nadzieję, że Łukaszenka nie myśli jak francuski monarcha: Państwo to ja – powiedziała Aleksijewicz w wywiadzie dla radiostacji „Goworit Moskwa”.
rozwiń zwiń