Raport Białoruś

Szef MSZ Białorusi: nie potrzeba u nas nowej rosyjskiej bazy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 21:40
Przebywający w Moskwie szef białoruskiego MSZ powiedział, że dodatkowe rosyjskie obiekty militarne na terenie Białorusi nie przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie.
Audio
  • Szef MSZ Białorusi powiedział, że w jego kraju już jest dużo różnych baz i lotnisk. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
  • Szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej o relacjach z Europą (IAR)
Rosyjski samolot Su-27. Zdjęcie ilustracyjne
Rosyjski samolot Su-27. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photo by Mary Kavanagh, Canadian Forces Artist Program/Released

Minister Uładzimir Makiej stwierdził, że na Białorusi jest dostatecznie dużo różnych baz i lotnisk. Można je wykorzystać w dowolnym momencie, jeśli będzie tego wymagać sytuacja.

Minister podkreślił, że dla jego kraju Rosja pozostaje strategicznym sojusznikiem. Nie oznacza to jednak, że Białoruś nie powinna rozwijać relacji z innymi krajami.

- Unia Europejska jest dla nas drugim co do ważności partnerem gospodarczym. Dobre relacje z Europą, to dla nas sprawa normalna - powiedział minister Uładzimir Makiej.

Szef białoruskiej dyplomacji zaznaczył, że Mińsk chce rozwijać stosunki z Unią Europejską, ale nie kosztem swoich relacji z Rosją.

Część komentatorów przypuszcza jednak, że Rosja zbyt łatwo nie zrezygnuje ze swojego pomysłu rozmieszczenia na Białorusi lotniczej bazy i zapewne w krótszej lub nieco dłuższej perspektywie będzie próbowała swoje plany forsować nadal.

IAR/inne/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś otrzyma 2 mld dol. kredytu od Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 05:00
Ministerstwo Finansów Białorusi i Eurazjatycki Bank Rozwoju podpisały umowę o udzieleniu Mińskowi kredytu w wysokości 2 mld dolarów ze środków Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju - podały w zeszłym tygodniu białoruskie media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: odpowiedzialność karna dla najemników i ochotników

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 16:00
Na Białorusi zostanie wprowadzona odpowiedzialność karna dla ludzi biorących udział w konfliktach zbrojnych poza granicami kraju. Projekt odpowiedniej ustawy przyjęła izba niższa białoruskiego parlamentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anektowali Krym, teraz ćwiczą na Białorusi. Manewry pod Brześciem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 10:50
Na poligonie pod Brześciem, a więc blisko polskiej granicy, rozpoczynają się dziś trzydniowe manewry białoruskich i rosyjskich żołnierzy wojsk desantowych. Weźmie w nich udział około 400 komandosów oraz 100 jednostek techniki wojskowej.
rozwiń zwiń