Raport Białoruś

Rosja przerzuca wojska na Zachód, nad granice Białorusi i Ukrainy. Ambasador: to prewencja

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 23:59
Na pytanie o to, dlaczego Rosja przerzuca wojska ku granicy z Białorusią, ambasador stwierdził, że jest to odpowiedź na umacnianie się na Ukrainie radykalnych nastrojów.
Audio
  • Rosyjski ambasador o wojskach przy granicy z Białorusią. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Na zdjęciu archiwalnym: zwiadowcy z brygady stacjonującej w Jekaterynburgu
Na zdjęciu archiwalnym: zwiadowcy z brygady stacjonującej w JekaterynburguFoto: Donat Sorokin/TASS/PAP/ITAR TASS

Rosja przerzuca swoich żołnierzy ku zachodnim granicom w celach prewencyjnych. Ma to związek z sytuacją na Ukrainie. Tak twierdzi ambasador Rosji na Białorusi Aleksander Surikow.

- Tam za linią Prawego Sektora formują się nowe siły skrajnie prawicowe, bardziej radykalne. To działania prewencyjne - powiedział Aleksander Surikow.

Wcześniej media informowały, że Rosja przerzuca żołnierzy z Uralu w okolice miasta Klińce w obwodzie briańskim. Mińska gazeta internetowa "Nawiny" zwraca uwagę, że Klińce położone są 60 kilometrów od granicy Białorusi. Niektórzy komentatorzy ocenili, że działania Rosji zwiększają możliwość realizacji "krymskiego scenariusza" na Białorusi. Klińce leżą też blisko granic Ukrainy. Jednocześnie w moskiewskich mediach pojawiły się opinie, że przerzucenie żołnierzy do obwodu briańskiego może być odpowiedzią Rosji na zapowiadane przez NATO wzmocnienie wschodniej flanki.

Agencja RBK ustaliła, że żołnierze i sprzęt zostali do Klińców pociągiem przerzuceni z Jekaterynburga (z 28. jekaterynburskiej brygady zmotoryzowanej)

Rosja przerzuca brygadę na granicę z Ukrainą

Rosja przerzuca też brygadę zmechanizowaną na granicę z Ukrainą. Jak informowała agencja Interfax, nowa baza powstanie w miejscowości Wałujki w obwodzie biełgorodzkim.

Wałujki leżą 15 kilometrów od ukraińskiej granicy. Według agencji Interfax, wkrótce będzie tam stacjonowała 23. gwardyjska brygada zmechanizowana.

IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rosja i Białoruś "wypracują wspólną odpowiedź" NATO

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 10:00
- Porozumieliśmy się co do tego, że wspólnie będziemy opracowywać adekwatne środki reagowania - oznajmił szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej, cytowany przez rosyjskie media, po rozmowach w Mińsku z rosyjskim szefem dyplomacji Siergiejem Ławrowem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja wzmacnia oddziały przy granicy Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 14:00
Według agencji RBK, rozpoczęto przerzucanie jednostek zmechanizowanych do miasteczka Klińce w obwodzie briańskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współpraca militarna Kremla i Mińska. Ekspert Roman Jakowlewski: Łukaszenka nie prowadzi niezależnej polityki

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 06:46
Z punktu widzenia prezydenta Rosji Władimira Putina międzynarodowy system bezpieczeństwa nie istnieje – narusza go po aneksji Krymu. Aleksander Łukaszenka i jego ministrowie mogą rozprawiać do woli o "odrębnym" stanowisku Mińska, niezależnej pozycji. Jednak jej nie ma, w pełni jest to polityka uzgadniana z kremlowską, dziś bardzo agresywną - podkreślał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Roman Jakowlewski, niezależny białoruski politolog.
rozwiń zwiń