Raport Białoruś

Polacy na Białorusi obchodzili Święto Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 17:30
Uroczystości organizowały Związek Polaków nieuznawany przez miejscowe władze, Polska Macierz Szkolna i inne polskie organizacje działające w tym kraju. 
Audio
  • Dzień Niepodległości u Polaków na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Pomnik w Smorgoniach
Pomnik w SmorgoniachFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Andrzej Pisalnik, redaktor portalu "Znadniemna.pl” powiedział Polskiemu Radiu, że z okazji Święta Niepodległości w Grodnie, Mińsku, Brześciu, Lidzie i innych miastach Białorusi odbyły się msze w intencji Ojczyzny oraz okolicznościowe akademie i spotkania.

- Centralne obchody Święta Niepodległości odbyły się w Grodnie. Szkoła społeczna imienia króla Stefana Batorego, działająca przy Związku Polaków, zorganizowała uroczystą akademię. Obchody odbywają się również w innych oddziałach terenowych. Na całej Białorusi każdy oddział organizuje swoje uroczystości - mówi Pisalnik.

Marek Zaniewski, wiceprezes Związku Polaków zauważa, że uczestnicząc masowo w obchodach Święta Niepodległości Polacy z Białorusi mogą zademonstrować swoją jedność. - Cieszy to, że wszyscy Polacy, członkowie Związku Polaków na Białorusi są razem w tym uroczystym dniu i razem z rodakami w kraju świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości - mówi Zaniewski. 

Jedna z ważniejszych uroczystości odbyła się w miasteczku Smorgonie na północy Białorusi. Staraniem miejscowych Polaków i przy wsparciu Konsulatu Generalnego w Grodnie otwarto tam odrestaurowany pomnik żołnierzy polskich, którzy zginęli w wojnie z bolszewikami w 1920 roku.

IAR/agk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: Polacy odwiedzają miejsca pamięci przed Dniem Wszystkich Świętych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 18:00
Z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych, przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze, polska młodzież i dyplomaci z Konsulatu Generalnego w Grodnie biorą udział w objeździe miejsc pamięci. Odwiedzane są głównie cmentarze i mogiły polskich żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ odwiedził miejsca pamięci na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 08:00
 Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odwiedził polskie miejsca pamięci na Białorusi. Złożył kwiaty i zapalił znicze na XVII wiecznym Cmentarzu Kalwaryjskim, najstarszej istniejącej nekropolii katolickiej w stolicy Białorusi. Rozmawiał również z przedstawicielami polskiej mniejszości. 
rozwiń zwiń