Raport Białoruś

Białoruś: odsłonięto odremontowany pomnik żołnierzy polskich w Smorgoniach

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 18:45
W miasteczku Smorgonie na północy Białorusi odsłonięto i poświęcono odremontowaną kwaterę żołnierzy Wojska Polskiego z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele społeczności polskiej i polscy dyplomaci z Konsulatu Generalnego w Grodnie.
Audio
  • Odsłonięcie pomnika w Smorgoniach. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Odsłonięcie pomnika w Smorgoniach
Odsłonięcie pomnika w SmorgoniachFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Teresa Pietrowa, prezes lokalnego oddziału Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze powiedziała Polskiemu Radiu, że dzisiejsza uroczystość ma symboliczne znaczenie. 

Pomnik został zbudowany w 10. rocznice odzyskania niepodległości, a ponowne jego poświęcenie odbyło się w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

- Dla nas to bardzo wzruszające. Nawet nie da się powiedzieć co my przeżywamy. W ten sposób świętujemy z cała Polską. Łączymy się z całym polskim narodem - mówi Teresa Pietrowa. Zebranym Polakom podziękował za opiekę nad pomnikiem i grobami polskich żołnierzy konsul Andrzej Raczkowski z Konsulatu Generalnego w Grodnie.

- Dzięki wam, dzięki waszym staraniom możemy się tu spotykać i oddać należną cześć tym którzy polegli, oddali życie za kraj w którym dzisiaj możemy żyć - powiedział konsul Raczkowski. Odnowiony pomnik żołnierzy polskich poświęcił ksiądz Zdzisław Weder, proboszcz kościoła w Smorgoniach.

- Tyle wydarzeń zdarzyło się w polskiej historii - i radosnych, i trudnych, i bolesnych, ale zawsze w serach wszystkich Polaków tli gorąca miłość do Ojczyzny czego dowodem jest także ten pomnik poległym żołnierzom  -powiedział ksiądz Weder. Po odsłonięciu pomnika w kościele Św. Michała Archanioła odbyła się msza w intencji Ojczyzny, a następnie okolicznościowa akademia.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: Polacy odwiedzają miejsca pamięci przed Dniem Wszystkich Świętych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 18:00
Z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych, przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze, polska młodzież i dyplomaci z Konsulatu Generalnego w Grodnie biorą udział w objeździe miejsc pamięci. Odwiedzane są głównie cmentarze i mogiły polskich żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ odwiedził miejsca pamięci na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 08:00
 Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odwiedził polskie miejsca pamięci na Białorusi. Złożył kwiaty i zapalił znicze na XVII wiecznym Cmentarzu Kalwaryjskim, najstarszej istniejącej nekropolii katolickiej w stolicy Białorusi. Rozmawiał również z przedstawicielami polskiej mniejszości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi obchodzili Święto Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 17:30
Uroczystości organizowały Związek Polaków nieuznawany przez miejscowe władze, Polska Macierz Szkolna i inne polskie organizacje działające w tym kraju. 
rozwiń zwiń