Raport Białoruś

Białoruś: b. szef ochrony Łukaszenki zatrzymany za łapówkę od rosyjskiej firmy "G"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 12:40
Były szef ochrony Aleksandra Łukaszenki Andriej Wtiurin (Andrej Uciuryn) został zatrzymany na gorącym uczynku podczas brania łapówki od rosyjskiego przedsiębiorstwa za lobbowanie jego interesów na Białorusi – podało w swoim komunikacie białoruskie KGB. Według części ekspertów chodzi o Gazprom. Uciuryn 1 maja został odwołany ze stanowiska wiceszefa Rady Bezpieczeństwa Białorusi.
Andrej Uciuryn
Andrej UciurynFoto: kadr z materiału filmowego telewizji Biełsat

O postawieniu zarzutów informują białoruskie media, komunikat na ten temat wydał także białoruski Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB).

Andriej Wtiurim (biał. Andrej Uciuryn), jak podaje KGB w  komunikacie na swojej stronie internetowej, usłyszał zarzut brania łapówki na podstawie artykułu 430 paragrafu 3. Kodeksu karnego Republiki Białoruś.  

Jak podano w  komunikacie, Andrej Uciuryn został dzień wcześniej został zatrzymany na gorącym uczynku, "gdy otrzymywał 148 600 dolarów od przedstawiciela rosyjskiej struktury handlowej ”G” w zamian za pomoc w promowaniu swoich interesów w Republice Białorusi". Ten ostatni jest oskarżany o przekupstwo.

Obaj przyznali się do winy w tej sprawie – zaznacza KGB. Zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu.

Uciuryn 1 maja został zwolniony z funkcji wicesekretarza Rady Bezpieczeństwa przez Aleksandra Łukaszenkę.

Uciuryn to były szef Służby Ochrony Prezydenta. Sprawował tę funkcję wyjątkowo długo, bo około siedmiu lat (2007-2014). Media niezależne piszą, że był jedną z grona najbardziej wpływowych osób w państwie. W rankingu portalu "Nasza Niwa" zajmował miejsce w pierwszej dziesiątce, przed szefem rządu białoruskiego.

Urodzony w Rosji, syn radzieckiego wojskowego służącego na Białorusi

Urodził się w Penzie (Rosja) w 1971 roku. Według biografii, które można znaleźć w białoruskich mediach, ukończył Wyższą Szkołę Dowodzenia Wojskowego w Saratowie przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rosji, a w 2002 r. Akademię Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Białorusi. W latach 1992-1995 sprawował różne funckje w strukturach bezpieczeństwa Białorusi. Potem przeniósł się do Służby Bezpieczeństwa Prezydenta. W 2014 roku został zwolniony z funkcji szefa szefa ochrony prezydenta i został powołąny Rady Bezpieczeństwa.

Jak podają media, ojciec Wtiurina (Uciurina) służył w Penzie, a potem stał na czele jednostki nr. 3214 w republice białoruskiej w latach 1977—1986. 

Portal "Nasza niwa" twierdzi, że opieczętowano posiadłość Wtiurina w Drozdach-2.

***

Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: wicesekretarz Rady Bezpieczeństwa zwolniony ze stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 01:00
Aleksander Łukaszenka zwolnił Andreja Uciuryna (Andrieja Wtiurina) z funkcji wicesekretarza Rady Bezpieczeństwa za "dyskredytację stopnia wojskowego". Według przecieków, Uciuryn, były szef Służby Ochrony Prezydenta, miał zostać zatrzymany za przyjęcie łapówki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: szef Biełtelekomu zatrzymany za łapówkę od Rosjanina

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 10:14
Na Białorusi zatrzymany został dyrektor generalny koncernu telekomunikacyjnego Biełtelekom Siergiej Siwodiedow. W jego domu znaleziono  470 tysięcy dolarów pochodzących z łapówek – informują białoruskie media. Zatrzymano też obywatela Rosji, ”K”, który miał przekazać mu łapówkę 15 tysięcy euro.
rozwiń zwiń