Raport Białoruś

Białoruś: wicesekretarz Rady Bezpieczeństwa zwolniony ze stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 01:00
Aleksander Łukaszenka zwolnił Andreja Uciuryna (Andrieja Wtiurina) z funkcji wicesekretarza Rady Bezpieczeństwa za "dyskredytację stopnia wojskowego". Według przecieków, Uciuryn, były szef Służby Ochrony Prezydenta, miał zostać zatrzymany za przyjęcie łapówki. 
Andrej Uciuryn
Andrej UciurynFoto: print screen z materiału filmowego agencji BelaPAN

Białoruski prezydent podpisał 24 kwietnia dekret, w którym zwolnił pułkownika Andreja Uciuryna ze stanowiska wicesekretarza Rady Bezpieczeństwa za działania uwłaczające godności stopnia wojskowego, poinformował w środę w 1 maja portal TUT.by. 

29 kwietnia w białoruskich mediach pojawiła się nieoficjalna informacja o zatrzymaniu Uciuryna, prawdopodobnie za przyjęcie łapówki o dużej wartości. Komitet Bezpieczeństwa Państwowego odmówił komentarzy w tej sprawie. 

Gazeta "Nasza Niwa" nazywa Uciuryna jednym z najwierniejszych gwardzistów Łukaszenki. Kilka lat temu gazeta umieściła go na liście 10 najbardziej wpływowych ludzi w kraju. 

Andrej Uciuryn od 1995 r. był funkcjonariuszem Służby Ochrony Prezydenta, a w 2007 r. został jej szefem. W 2014 r. odwołano go z tej funkcji i zajął stanowisko wicesekretarza Rady Bezpieczeństwa. 

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm
/

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Politolog: bez własnej waluty nie ma samodzielnej polityki gospodarczej Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 09:00
Bez własnego pieniądza Białoruś utraci możliwość prowadzenia samodzielnej polityki gospodarczej – komentuje politolog Waler Karbalewicz słowa szefa MSZ Rosji, że na razie nie da się utworzyć konstytucji i parlamentu obu krajów, ale Moskwa chce wspólnej waluty.  Zależność Białorusi od Moskwy będzie mniej więcej taka jak dowolnej rosyjskiej guberni - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy dni z Putinem w Soczi. Łukaszenka: nie rozmawialiśmy z Putinem o manewrze podatkowym

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 14:00
Manewr podatkowy nie był tematem rozmów z Władimirem Putinem – powiedział w piątek Aleksander Łukaszenka, podsumowując trzydniową wizytę w Soczi. Oświadczył, że Białoruś jest gotowa integrować się z Rosją na tyle, na ile gotowa jest Moskwa. Prezydent Rosji ze swej strony zadeklarował, że jest ”usatysfakcjonowany” przebiegiem rozmów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Rosja nic nie płaci za bazy na terytorium Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 22:00
Do 2026 roku Polska zamierza wydać na armię 50 mld dolarów i wszyscy milczą - powiedział w piątek w Mińsku Aleksander Łukaszenka na spotkaniu nazywanym „Wielka Rozmowa z Prezydentem”. Mówił na nim przede wszystkim o relacjach z Rosją.  Mówił m.in., że rosyjskie telewizje dominują w białoruskiej przestrzeni medialnej i „po miesiącu życia w Mińsku można się tam czuć jak w Moskwie”. Zapewnił, że 98 procent Białorusinów byłaby przeciw zjednoczeniu z Rosją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk znosi ograniczenia co do liczby dyplomatów z USA na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 17:00
Władze Białorusi zniosły ograniczenia liczby amerykańskich dyplomatów w ambasadzie USA w Mińsku, które obowiązują od 2008 roku, i oficjalnie poinformowały o tym stronę amerykańską - podało w w poniedziałek białoruskie MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: podpisanie porozumienia z UE blokuje jeden kraj członkowski

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 07:00
 Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej oświadczył we wtorek, że Mińsk gotowy jest do podpisania porozumienia z UE choćby jutro. Wyjaśnił, że podpisanie przez UE dokumentu o tzw. priorytetach partnerstwa jest blokowane przez jeden kraj. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: wysoka grzywna dla redaktor niezależnego portalu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 23:58
Redaktor naczelna czołowego białoruskiego portalu internetowego została ukarana wysoką grzywną. Marina Zołatawa do czasu aż wyrok sądowy się uprawomocni ma zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: rynek UE powinien stać się alternatywą dla rosyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 22:00
Białoruś osiągnie równowagę, gdy rynek unijny stanie się dla niej realną alternatywą wobec rosyjskiego, "nie na papierze, a w rzeczywistości” – powiedział Aleksander Łukaszenka na naradzie poświęconej integracji na Wschodzie i relacjom z UE. 
rozwiń zwiń