X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Łukaszenka: wzmacniamy armię, by zapewnić pokój

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 21:00
Wzmacniamy swoją obronność wyłącznie w celu zapewnienia pokoju na naszej ziemi – mówił Alaksandr Łukaszenka podczas defilady wojskowej. Nad Mińskiem oprócz białoruskich samolotów przeleciały m.in. rosyjskie bombowce strategiczne i śmigłowce szturmowe.
Audio
  • Defilada w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Przez centrum miasta przejechały czołgi, samochody opancerzone i kompleksy rakietowe. Nad Mińskiem latały samoloty białoruskiej armii, ale również rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 i Tu-160
Przez centrum miasta przejechały czołgi, samochody opancerzone i kompleksy rakietowe. Nad Mińskiem latały samoloty białoruskiej armii, ale również rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 i Tu-160Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Wyłącznie w celu zapewnienia pokoju na naszej ziemi wzmacniamy możliwości obronne naszych sił zbrojnych i innych formacji” – mówił Łukaszenka w środę wieczorem podczas defilady wojskowej z okazji Dnia Niepodległości. 

Przywódca Białorusi wskazał najważniejszych partnerów tego kraju w dziedzinie obronności, w pierwszej kolejności – "najważniejszego strategicznego partnera, Rosję, z którą Białoruś rozwija współpracę, by zwiększać obronność Państwa Związkowego”. 

Łukaszenka wymienił również Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, poradziecki blok wojskowo-polityczny pod egidą Rosji, a także – Chińską Republikę Ludową. 

"Celem utrzymanie pokoju"

Lider państwa podkreślił, że obowiązkiem Białorusi jest utrzymanie pokoju, którym cieszy się od wyzwolenia z rąk nazistów przed 75 laty, „zwłaszcza wobec wyzwania nowych konfliktów globalnych – wojskowych, informacyjnych i gospodarczych”. 

- W tę globalną konfrontację wciągnięte są także nieduże państwa. Wszyscy walczą ze wszystkimi i dzieje się to nie tylko wokół nas, ale tuż przy naszych granicach – mówił Łukaszenka. Zapewnił, że Białoruś zamierza „wykorzystać wszystkie swoje rezerwy, by przywrócić stabilność i spokój w regionie”. 

Uzbrojenie z Rosji i rosyjscy żołnierze na paradzie

W defiladzie wojskowej, w której w sumie wzięło udział pięć tysięcy wojskowych, 280 jednostek sprzętu i 50 samolotów, uczestniczyli rosyjscy żołnierze oraz maszyny bojowe. Nad Mińskiem przeleciały m.in. należące do Rosji śmigłowce szturmowe Ka-52, myśliwce, a także bombowce strategiczne Tu-95, Tu-160 i Tu-22. 

Ulicami miasta przejechały w środę wieczorem m.in. zmodernizowane czołgi T-72, transportery opancerzone, samochody pancerne Kajman i Drakon, systemy rakietowe Polonez, a także rosyjskie Iskandery. 

Oprócz Rosjan w paradzie uczestniczyli także żołnierze z Chin i kilku republik poradzieckich. 

Od 1991 roku Dzień Niepodległości Białorusi był obchodzony 27 lipca - w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Suwerenności przez Białoruską SRR w 1990 roku. W 1996 roku w referendum zainicjowanym przez prezydenta Łukaszenkę zapadła decyzja o przeniesieniu święta na 3 lipca - na pamiątkę wyzwolenia Mińska z rąk niemieckich w 1944 roku.

3 lipca jest na Białorusi dniem wolnym od pracy.

Życzenia Rosji

Rosja w swoich życzeniach na Dzień Niepodległości wspomniała o "pogłębianiu integracji".

Ponadto Władimir Putin wspomniał dziś, że 18 lipca będzie rozmawiał z Łukaszenką o kwestiach ściślejszej integracji.

Poszkodowani podczas parady

Na koniec dnia niezależne media poinformowały, że podczas pokazów sztucznych ogni i salw część z nich odpalono zbyt nisko - według różnych źródeł jedna lub kilka osób zostało poszkodowanych.

(PAP) / IAR/ agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Białorusi: Rosja i Białoruś szykują program działań integracyjnych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 16:00
Białoruś i Rosja do 21 czerwca przygotują program działań integracyjnych w państwie związkowym. Moskwa zgodziła się też na zwiększenie dostaw ropy na Białoruś i rozmowę o rekompensatach dla Mińska z powodu zanieczyszczenia ropy – powiedział premier Białorusi Siarhiej Rumas. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: na Białorusi mamy aksamitną pełzającą okupację Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 13:30
- Kreml o Białorusi nie zapomina. Na Białorusi mamy de facto aksamitną pełzającą okupację. Są wszystkie zewnętrzne atrybuty niezależności, ale faktycznie zabiera się jej coraz więcej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Roman Jakowlewski, białoruski komentator niezależny z Mińska, komentując ostatnią odsłonę rozmów o integracji Białorusi z Rosją.
rozwiń zwiń