Raport Białoruś

Premier Białorusi: Rosja i Białoruś szykują program działań integracyjnych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 16:00
Białoruś i Rosja do 21 czerwca przygotują program działań integracyjnych w państwie związkowym. Moskwa zgodziła się też na zwiększenie dostaw ropy na Białoruś i rozmowę o rekompensatach dla Mińska z powodu zanieczyszczenia ropy – powiedział premier Białorusi Siarhiej Rumas. 
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew i premier Białorusi Siergiej Rumas
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew i premier Białorusi Siergiej RumasFoto: PAPEPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE

Jak powiedział w Moskwie Rumas, wraz z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem zlecili grupie roboczej ds. integracji przygotowanie planu działań integracyjnych, który powinien zbliżyć stanowiska „tam, gdzie strony się nie dogadują”. 

- By do 21 czerwca zbiorczy dokument, najlepiej z mniejszą liczbą rozbieżności, został przedstawiony premierom – powiedział Rumas, którego cytuje agencja BiełTA. 

Rozmowy Rumasa i Miedwiediewa w rezydencji rosyjskiego rządu w Gorkach były poświęcone relacjom dwustronnym, w tym kwestiom dotyczącym współpracy w ramach państwa związkowego. 

Rumas mówił w Gorkach, że stanowiska Moskwy i Mińska w sprawie integracji są zbieżne w 70 procentach. 

Strona białoruska zapowiadała, że w trakcie spotkania będą omawiane działania na rzecz wznowienia tranzytu ropy do Polski i dalej w kierunku zachodnim, a także – mechanizm rekompensat dla Białorusi. W efekcie zanieczyszczenia surowca poniosła istotne straty, prezydent Alaksandr Łukaszenka mówił o „setkach milionów dolarów”. Dotąd nie wznowiono tranzytu przez nitkę Przyjaźni prowadzącą do Polski i Niemiec. 

Jak poinformował Rumas, strona rosyjska zgodziła się na dostarczenie dodatkowej ilości ropy do rafinerii w Nowopołocku, by zakłady mogły pracować "nie na 65 proc., a na 100 proc. mocy”. 

- Oczekujemy, że dosłownie od poniedziałku-wtorku rozpocznie się przemieszczanie niejakościowej ropy w kierunku Rosji, by w ten sposób zwolnić rurociąg w stronę Europy Zachodniej – powiedział Rumas. 

Ponadto białoruski premier oświadczył, że strona rosyjska "po raz kolejny podkreśliła gotowość do rozwiązania kwestii rekompensat dla Białorusi”, gdy Mińsk ostateczni wyceni wielkość strat. 

Na pogłębienie w integracji w ramach państwa związkowego Białorusi i Rosji otwarcie nalega Moskwa, domagając się od Mińska realizacji zapisów umowy o państwie związkowym z 1999 r. 

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

Informacje o Białorusi: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

PAPEPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE PAPEPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE
PAPEPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE PAPEPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: tranzyt ropy rurociągiem Przyjaźń całkowicie wstrzymany

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 11:20
Białoruski koncern Biełnaftachim poinformował o wstrzymaniu tranzytu ropy naftowej przez Ukrainę; tym samym całkowicie wstrzymany został przesył tego surowca z Rosji do Europy rurociągiem Przyjaźń – napisał w nocy z czwartku na piątek portal Naviny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk: rozmowy operatorów Przyjaźni z Polski, Rosji, Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:00
Białoruski koncern Biełnaftachim zamierza w czasie negocjacji w Mińsku zaproponować techniczne rozwiązania na rzecz normalizacji tranzytu ropy – powiedział w piątek w białoruskiej stolicy dyrektor koncernu Andrej Rybakou.
rozwiń zwiń