X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: jubileusz wiekowego kościoła w Naroczy. Ochrzczono w nim Marię Kaczyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 18:08
W Naroczy na północy Białorusi odbyły się uroczystości religijne związane z 585. rocznicą budowy w tym miasteczku pierwszej świątyni katolickiej. Wierni i duchowni uczcili również 115. rocznicę poświęcenia obecnego kościoła św. Andrzeja Apostoła. 
Audio
  • Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz w Naroczy (źr. IAR)
  • Ojciec Bernard - proboszcz parafii w Naroczy (źr. IAR)
Uroczystości religijne związane z 585. rocznicą budowy w Naroczy pierwszej świątyni katolickiej
Uroczystości religijne związane z 585. rocznicą budowy w Naroczy pierwszej świątyni katolickiejFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Uroczyste nabożeństwo celebrował arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Zwierzchnik białoruskich katolików powiedział Polskiemu Radiu, że chrześcijaństwo na miejscowych ziemiach ma ogromną historię.

- Pierwszy kościół tutaj był wybudowany 585 lat temu. A całe chrześcijaństwo to 2000 lat. Więc chrześcijaństwo na tej ziemi wpisało się w historię światowego chrześcijaństwa. A ten kościół tutaj odegrał ogromną rolę w czasach sowieckie, czasach prześladowania wiary. Ten kościół pozostawał otwarty. Więc ta wiara chrześcijańska na tych ziemiach ma takie ogromne korzenie. Dziś trzeba trzymać się tej wiary - podkreślił arcybiskup Kondrusiewicz. 

CZYTAJ TEŻ: W NAROCZY ODSŁONIĘTA BĘDZIE TABLICA PAMIĘCI MARII KACZYŃSKIEJ >>> 

Ojciec Bernard - proboszcz parafii w Naroczy - zwrócił uwagę, że okoliczne ziemie to jedno wielkie uzdrowisko. Dlatego do kościoła przychodzą nie tylko wierni, ale i kuracjusze z sanatoriów i turyści.

- Wypoczywają Białorusini, ale też jest dużo Rosjan, przyjeżdżają Litwini i Polacy. Oni rzeczywiście przyjeżdżają i odwiedzają kościół. Niektórzy są pierwszy raz w kościele katolickim. To też jest jakieś świadectwo. My jesteśmy zawsze otwarci - powiedział proboszcz. 

Duchowny przypomniał, że w kościele w Naroczy została ochrzczona Maria Kaczyńska z domu Mackiewicz. W najbliższy czwartek /22.08./ zostanie w świątyni odsłonięta tablica upamiętniająca małżonkę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która wraz z nim zginęła w katastrofie smoleńskiej. 

IAR/agkm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: w Naroczy odsłonięta będzie tablica poświęcona Marii Kaczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 19:30
W kościele w Naroczy na północy Białorusi zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Marię Kaczyńską. Małżonka prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która wraz z nim zginęła w katastrofie smoleńskiej - została ochrzczona w miejscowym kościele pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Surkontach odczytano list premiera RP do Polaków z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 17:35
Podziękowania dla mieszkających na Białorusi Polaków skierował premier Mateusz Morawiecki w specjalnym liście do uczestników uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy pomiędzy AK a oddziałami radzieckimi pod Surkontami. Obchody zorganizował Związek Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń