Raport Białoruś

Białoruś: jubileusz wiekowego kościoła w Naroczy. Ochrzczono w nim Marię Kaczyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 18:08
W Naroczy na północy Białorusi odbyły się uroczystości religijne związane z 585. rocznicą budowy w tym miasteczku pierwszej świątyni katolickiej. Wierni i duchowni uczcili również 115. rocznicę poświęcenia obecnego kościoła św. Andrzeja Apostoła. 
Audio
  • Ojciec Bernard - proboszcz parafii w Naroczy (źr. IAR)
  • Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz w Naroczy (źr. IAR)
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz
Arcybiskup Tadeusz KondrusiewiczFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Uroczyste nabożeństwo celebrował arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Zwierzchnik białoruskich katolików powiedział Polskiemu Radiu, że chrześcijaństwo na miejscowych ziemiach ma ogromną historię.

- Pierwszy kościół tutaj był wybudowany 585 lat temu. A całe chrześcijaństwo to 2000 lat. Więc chrześcijaństwo na tej ziemi wpisało się w historię światowego chrześcijaństwa. A ten kościół tutaj odegrał ogromną rolę w czasach sowieckie, czasach prześladowania wiary. Ten kościół pozostawał otwarty. Więc ta wiara chrześcijańska na tych ziemiach ma takie ogromne korzenie. Dziś trzeba trzymać się tej wiary - podkreślił arcybiskup Kondrusiewicz. 

CZYTAJ TEŻ: W NAROCZY ODSŁONIĘTA BĘDZIE TABLICA PAMIĘCI MARII KACZYŃSKIEJ >>> 

Ojciec Bernard - proboszcz parafii w Naroczy - zwrócił uwagę, że okoliczne ziemie to jedno wielkie uzdrowisko. Dlatego do kościoła przychodzą nie tylko wierni, ale i kuracjusze z sanatoriów i turyści.

- Wypoczywają Białorusini, ale też jest dużo Rosjan, przyjeżdżają Litwini i Polacy. Oni rzeczywiście przyjeżdżają i odwiedzają kościół. Niektórzy są pierwszy raz w kościele katolickim. To też jest jakieś świadectwo. My jesteśmy zawsze otwarci - powiedział proboszcz. 

Duchowny przypomniał, że w kościele w Naroczy została ochrzczona Maria Kaczyńska z domu Mackiewicz. W najbliższy czwartek /22.08./ zostanie w świątyni odsłonięta tablica upamiętniająca małżonkę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która wraz z nim zginęła w katastrofie smoleńskiej. 

IAR/agkm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: w Naroczy odsłonięta będzie tablica poświęcona Marii Kaczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 19:30
W kościele w Naroczy na północy Białorusi zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Marię Kaczyńską. Małżonka prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która wraz z nim zginęła w katastrofie smoleńskiej - została ochrzczona w miejscowym kościele pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Surkontach odczytano list premiera RP do Polaków z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 17:35
Podziękowania dla mieszkających na Białorusi Polaków skierował premier Mateusz Morawiecki w specjalnym liście do uczestników uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy pomiędzy AK a oddziałami radzieckimi pod Surkontami. Obchody zorganizował Związek Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń