Raport Białoruś

Białoruś: w marcu planowane dostawy 250 tys. ton ropy z Azerbejdżanu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 14:00
Azerbejdżański koncern Socar dostarczy w marcu na Białoruś 250 tys. ton ropy naftowej – poinformowało w piątek białoruskie przedsiębiorstwo Biełnaftachim. Pierwszy tankowiec już wypłynął z tureckiego portu Ceyhan.
Audio
  • Dostawy ropy z Azerbejdżanu. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Oaklizm

ku12.jpg
Analityk: Rosja chce przywiązać Białoruś na stałe, by nie stracić jej jak Ukrainy. Szereg specraportów o tym jest na biurku Putina

- Wielkość dostaw od Socaru planowanych na marzec wzrosła. Ogólna ilość wyniesie ok. 250 tys. ton ropy – powiedział agencji BiełTA rzecznik Biełnaftachimu Aleksander Ciszczanka. Wcześniej mówiono o dostawach 160 tys. ton azerbejdżańskiej ropy.

Jak poinformował Ciszczanka, z tureckiego portu Ceyhan wypłynął już pierwszy tankowiec z surowcem dla rafinerii w Mozyrzu na południu Białorusi. Ropa płynie nim do ukraińskiej Odessy, a następnie rurociągiem Odessa-Brody zostanie przesłana dalej. - Ten rurociąg jest gotowy do przesyłu naszej ropy – oświadczył rzecznik.

Prezes Biełnaftachimu Andrej Rybakou mówił 2 marca, że Socar może w 2020 roku dostarczyć na Białoruś ok. 1 mln ton ropy, a w kolejnych latach dostawy mogą wzrosnąć. - Wyszliśmy ze strefy komfortu, pracujemy z alternatywnymi dostawcami, kontynuujemy dywersyfikację – dodał.

Tankowce przez Kłajpedę

Białoruś zamówiła już również kilka tankowców ropy przez port w litewskiej Kłajpedzie. Była to ropa norweska, a także ropa rosyjska, kupiona od pośredników. Planowane są kolejne dostawy tą drogą.

Białoruś i Rosja od 1 stycznia nie mają podpisanych kontraktów na dostawy surowca dla Mińska. Moskwa nie zgodziła się na zniżki, a dotychczasowi dostawcy – największe rosyjskie firmy, żądają dodatkowej premii za każdą tonę ropy.

Mińsk umawia się na niewielkie dostawy z pomniejszymi eksporterami z Rosji. Poszukuje też alternatywnych kierunków dostaw, m.in. przez porty w krajach bałtyckich, Ukrainę, a także przez Polskę możliwym rewersem rurociągu Przyjaźń.

W tym miesiącu Białoruś otrzyma ropę od kilku mniejszych rosyjskich firm.

Media informowały wcześniej , że Rosja uzależnia dostawy taniej ropy na Białoruś od pogłębienia integracji - co mogłoby się wiązać z utratą niezależności kraju. W tej sytuacji władze w Mińsku postanowiły o dywersyfikacji dostaw tego surowca.

Dwie białoruskie rafinerie naftowe pracują na ograniczonych obrotach z powodu braku odpowiedniej ilości surowca.

PAP/agkm 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś wprowadziła podatek ekologiczny na transportowaną ropę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 14:00
Białoruś dekretem prezydenta Aleksandra Łukaszenki wprowadziła ekologiczny podatek na ropę transportowaną przez jej terytorium. Podatek ma pokryć likwidację ewentualnych następstw awarii ropociągów i innych nieprzewidzianych sytuacji związanych z transportem ropy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Litwę dotarła norweska ropa dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 12:00
Na Litwę dotarła ropa naftowa, która trafi na Białoruś. Pochodzący z Norwegii surowiec ma być alternatywą dla wykorzystywanej do tej pory przez ten kraj ropy rosyjskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja i Białoruś uzgodniły cenę gazu, bez porozumienia ws. ropy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:00
Mińsk i Moskwa nie zdołały na razie uzgodnić stawki za tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś. Mińsk tymczasem – w piątek- wprowadził podatek ekologiczny za przesył surowca przez swoje terytorium. Wciąż nie ma umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy dla Białorusi na 2020 r.
rozwiń zwiń