Raport Białoruś

Białoruś i Litwa podpisały umowę w sprawie informowania o wypadkach jądrowych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 23:00
Litwa i Białoruś podpisały umowę w sprawie wczesnego powiadamiania o awarii nuklearnej i wymianie informacji na temat obiektów jądrowych i ich działania – poinformowano w poniedziałek w Wilnie. Umowę zawarły litewska Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Energii Atomowej (VATESI) oraz Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Białorusi.
Audio
  • Porozumienie między Litwą i Białorusią. Relacja Kamila Zalewskiego z Wilna (IAR)
Elektrownia w Ostrowcu
Elektrownia w Ostrowcu Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Na mocy podpisanego dokumentu oba kraje zobowiązały się do "bezzwłocznej wymiany informacji w przypadku awarii jądrowej”. Jak poinformowano w komunikacie VATESI, "porozumienie to jest ważne również dlatego, że odpowiednie instytucje będą wymieniały informacje na temat bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego obiektów energetyki jądrowej na Białorusi i Litwie”.

VATESI podkreśla, że "pomimo zawarcia porozumienia (ze stroną białoruską), podnoszone przez Litwę kwestie dotyczące ochrony środowiska i bezpieczeństwa jądrowego pozostają nierozstrzygnięte”.

"Litwa nadal dąży do tego, by białoruska elektrownia nie została uruchomiona, zanim nie zostaną spełnione wszystkie międzynarodowe wymogi w zakresie bezpieczeństwa” - napisano w komunikacie.

Strony zgodziły się na natychmiastową wymianę informacji w przypadku awarii jądrowej i rejestrację niebezpiecznego promieniowania. Zgodnie z Konwencją o wczesnym powiadamianiu o awarii jądrowej, takie umowy między krajami sąsiadującymi są powszechną praktyką międzynarodową.

Litwa stanowczo sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowej w pobliżu białoruskiego Ostrowca, który znajduje się w odległości około 20 kilometrów od granicy państw.

Dostarczono pierwszy ładunek paliwa

Przed kilkoma tygodniami białoruskie ministerstwo energetyki poinformowało, że do powstającej elektrowni dostarczono już pierwszy ładunek paliwa jądrowego.

"Dostarczenie paliwa oraz kontynuacja rozruchu pierwszego bloku elektrowni już stworzyły potencjalne ryzyko wypadku jądrowego lub radiologicznego” - głosi komunikat VATESI.

Elektrownia atomowa w Ostrowcu, zlokalizowana 50 km od Wilna, składa się z dwóch rosyjskich bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2,4 tys. megawatów. Źródłem zaopatrzenia w wodę do systemów chłodzenia będzie rzeka Wilia, płynąca w kierunku litewskiej stolicy. Eksploatacja pierwszego bloku ma się rozpocząć jeszcze w tym roku

IAR/PAP//in./agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Litwa: plan ewakuacji 6 tys. osób w wypadku awarii w siłowni atomowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 20:00
W razie dużej awarii w przyszłej elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi, przy granicy z Litwą, należałoby ewakuować 6 tys. osób z rejonu wileńskiego i święciańskiego, mieszkających w promieniu 30 km od obiektu – przewiduje litewski Plan Obrony Mieszkańców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: nowy termin uruchomienia elektrowni jądrowej - koniec stycznia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 23:36
Pierwsze uruchomienie reaktora jądrowego elektrowni w Ostrowcu planowane jest na styczeń – powiedział dyrektor generalny elektrowni Michaił Filimonau dziennikarzom zagranicznych mediów odwiedzającym miejsce budowy elektrowni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwa kupi 4 mln tabletek jodu na wypadek katastrofy w białoruskiej elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:00
Litewskie ministerstwo zdrowia ogłosiło przetarg na kupno 4 mln tabletek jodu na wypadek ewentualnej katastrofy w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, powstającej w odległości 50 km od Wilna.
rozwiń zwiń