Raport Białoruś

To Białoruś najbardziej ucierpiała po wybuchu w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 09:14
Ponad 70 proc. radioaktywnych pyłów, które wydostały się z płonącej elektrowni, spadło na Białoruś.

Czarnobyl znajduje na terytorium Ukrainy, ale skutku wybuchu okazały się najpoważniejsze dla sąsiedniej Białorusi.

W wyniku katastrofy ucierpiało ponad 20 proc. terytorium Białorusi, gdzie mieszkała wówczas jedna czwarta jej mieszkańców - podaje białoruskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Problemy po katastrofie dotknęły 118 rejonów Białorusi. Najbardziej ucierpiały południowo-wschodnie obwody: homelski i mohylewski. Z mapy znikło po 1986 roku ponad 430 miejscowości.

Bezpośrednio po katastrofie wydzielono 30-kilometrową strefę, z której zarządzono ewakuację ludności. W strefie zamkniętej, w obwodzie homelskim, na terenie trzech rejonów: narowlańskiego, chojnickiego i bragińskiego, znajduje się dziś Poleski Rezerwat Radiacyjno- Ekologiczny obejmujący ponad 2 tys. km kw.

W ciągu 25 lat od katastrofy ze skażonych terenów ewakuowano i przesiedlono 138 tys. ludzi, a co najmniej 200 tysięcy opuściło te obszary na własną rękę. Dziś na terenach, które w różnym stopniu zostały skażone po katastrofie, mieszka 1 mln 110 tys. ludzi, czyli ponad 10 proc. mieszkańców Białorusi.

Awaria czarnobylska przyczyniła się do silnego spadku demograficznego na Białorusi. Po 1986 roku liczne były przypadki zachorowań noworodków na raka krwi, szpiku kostnego i inne choroby. Rosła umieralność osób w różnym wieku. Po kilku latach rozpoczął się wzrost zachorowań na raka tarczycy, zwłaszcza u dzieci.

Po katastrofie ponad 20 proc. obszarów rolniczych uznano za nienadające się do uprawy, a około 15 proc. obszarów leśnych wyłączono z użytkowania. Szkody gospodarcze wywołane awarią czarnobylską Białoruś szacuje na 235 mld dolarów.

Według danych rządu, dotychczas Białoruś wydała z budżetu państwowego na zmniejszenie skutków katastrofy około 20 mld dolarów. W ciągu ostatnich pięciu lat (2006-2010 r.) wykorzystano środki z różnych źródeł w wysokości równej 1,5 mld dolarów.

PAP

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Zakazano pochodu, będzie tylko wiec na obrzeżach Mińska

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 22:13
Białoruska opozycja zgodziła się na proponowaną przez władze Mińska formę obchodów rocznicy awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu - zamiast tradycyjnego pochodu "Czarnobylski Szlak" przeprowadzi mityng w dalszym od centrum parku Przyjaźni Narodów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władza chce, żeby Białorusini schowali się w swoich domach

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 23:22
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka jednak nie spotka się z Miedwiediewem i Janukowyczem?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 17:00
Prezydent Aleksander Łukaszenka nie weźmie we wtorek udziału w spotkaniu prezydentów Wiktora Janukowycza i Dmitrija Miedwiediewa w związku z 25 rocznicą awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu.
rozwiń zwiń