X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Na Białorusi zmarł kardynał Kazimierz Świątek

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 08:30
Jan Paweł II mianował go 20 lat temu pierwszym administratorem kościoła katolickiego na Białorusi. Kazimierz Świątek miał 96 lat.
Audio

Kardynał Kazimierz Świątek był pierwszym administratorem apostolskim odrodzonego ponad 20 lat temu kościoła katolickiego w tym kraju i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Białorusi.

Urodził się 21 października 1914 roku w polskiej rodzinie mieszkającej na terytorium dzisiejszej Estonii. Jego ojciec związany z legionami Józefa Piłsudzkiego zginął broniąc Wilna podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Został w wieku 3 lat zesłany wraz z rodziną na Syberię. Po powrocie wstąpił do seminarium duchownego w Pińsku i w 1939 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Już jako kapłan został aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci; dwa miesiące znajdował się w celi śmierci. Wyroku nie wykonano z powodu wybuchu wojny (agresji Niemiec na ZSRR) w 1941 roku. W 1944 roku został ponownie aresztowany i zesłany na 10 lat do łagrów - na Syberię, a potem w okolicach Workuty za kołem podbiegunowym.

Zawsze powracał do Pińska, w którym rozpoczęła się jego duszpasterska droga. Gdy pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia ówczesne władze Związku Radzieckiego zezwoliły na otwarcie świątyń katolickich, Kazimierz Świątek zaangażował się w odbudowę pińskiej katedry. Jak podaje portal Catholic.by, pińska świątynia była jedną z pierwszych odbudowanych na Białorusi.

W 1989 roku papież Jan Paweł II wręczył mu sakrę biskupią i mianował administratorem apostolskim na Białorusi. Za wybitne zasługi dla odbudowy Kościoła na Wschodzie został w 1994 roku podniesiony do godności kardynalskiej. Odchodząc w 2006 roku na emeryturę pozostał czynnym administratorem diecezji pińskiej i przewodniczącym białoruskiego episkopatu.

Przyjaciele i współpracownicy wspominają go jako doskonałego organizatora i przewodnika duchowego. Natomiast wierni zawsze widzieli w nim opiekuna i obrońcę.

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak