Raport Białoruś

Łukaszenka odejdź, póki możesz

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2011 06:00
David J. Kramer, szef Freedom House, ostrzega przed udzielaniem pomocy finansowej Aleksandrowi Łukaszence, póki ten jest przy władzy: Dyktator pozostanie dyktatorem. Przesłanie do Łukaszenki jest proste: odejdź.
Audio

Amerykańskie think tanki Freedom House i Center for European Policy Analysis prezentowały w Warszawie najnowszy raport, postulujący zmianę strategii wobec Aleksandra Łukaszenki, po wyborach 19 grudnia.

W rozmowie z Raportem Białoruś szef Freedom House David J. Kramer ostrzegał Zachód  przed  udzielaniem kredytów Aleksandrowi Łukaszence, póki ten znajduje się przy władzy.

Były urzędnik administracji George’a Busha przypomniał, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy udzielił już Białorusi kredyt 3 mld dolarów w 2009 roku. -  I proszę spojrzeć, gdzie jesteśmy dzisiaj. Musimy zrozumieć, że Łukaszenka nie jest zdolny do prawdziwych zmian. Dyktatorzy się nie zmieniają – zaznaczał.

Na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie delegacja opozycji białoruskiej (Sojusz Zjednoczonych Sił Demokratycznych, reprezentujący sześć ugrupowań) sformułowała przesłanie do władz w Mińsku. Delegacja wezwała Łukaszenkę do uwolnienia i rehabilitacji więźniów, do przeprowadzenia wolnych wyborów parlamentarnych w 2012 roku, rozpoczęcia rozmów z opozycją, a dopiero potem byłyby możliwe kontakty Unii z władzami w Mińsku i ewentualna pomoc finansowa. Polski premier Donald Tusk oświadczył na tym szczycie, że Białoruś po przeprowadzeniu zmian demokratycznych może liczyć na kredyt z MFW wart 9 mld dolarów.

"Dyktatorzy się nie zmieniają"

David Kramer pytany o rezultaty szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie mówi, że przesłania płynące na Białoruś trzeba formułować ostrożnie. - Nie chcemy, by ktokolwiek miał wrażenie, ani w rządzie Łukaszenki ani w opozycji, że Unia Europejska i MFW pospieszą Łukaszence na ratunek mówił.

Zdaniem Davida J. Kramera, poprzeczkę ustawiono zbyt nisko. Przekaz do dyktatora powinien być jednoznaczny: „Nie zamierzamy cię ratować, twój czas się kończy”, mówił amerykański ekspert.

Były urzędnik administracji George’a Busha pozytywnie ocenia samą inicjatywę Partnerstwa Wschodniego, fakt, że stanowisko polityków unijnych uzgodniono z opozycją, zaangażowanie Polski w sprawy Białorusi. Podkreśla, że deklaracja państw „27” potępiająca represje na Białorusi była wyrazista, nie rozumie jednak, w jakim celu na szczyt zaproszono szefa MSZ Białorusi Siarhieja Martynaua.

David J. Kramer uważa, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone prezentują obecnie o wiele spójniejsze stanowisko wobec Białorusi niż bywało wcześniej. Dużym krokiem naprzód w jego ocenie było wprowadzenie sankcji ekonomicznych przez Unię Europejską w czerwcu tego roku.

Przeczytaj zapis wywiadu w języku polskim

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Czytaj więcej o raporcie Freedom House i Center for European Policy Analysis

Czytaj więcej o szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Rozmowa odbyła się 3 października, po prezentacji raportu Freedom House i Center for the Policy Analysis na konferencji OBWE w Warszawie. Rozmawiała Agnieszka Kamińska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Ludzie Łukaszenki pytali, gdzie może uciec

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 00:15
Powstał raport o przyszłości Białorusi. Eksperci z Europy i Stanów Zjednoczonych nie mają wątpliwości: reżimu nie należy karmić pieniędzmi, jego koniec jest bliski. Inwestować trzeba w nowe kadry. Zwrócono uwagę na wyprzedaż białoruskich firm Rosjanom.
rozwiń zwiń