Raport Białoruś

Zakazany film na białoruskim festiwalu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 14:30
W warszawskim kinie Luna odbędzie się pokaz zabronionego przez wiele lat na Białorusi filmu "Misterium. Okupacja" Andreja Kudzinienki.
Audio

"Misterium.Okupacja" był pierwszym niezależnym filmem nakręconym na Białorusi, a kosztował prawodpodobnie tylko 10 tysiecy dolarów. Pokazywał drugą wojnę światową bez propagandy i dlatego znalazł się na wiele lat na czarnej liście filmów niewyświetlanych w kinach - powiedział IAR dziennikarz niezależnej telewizji Biełsat, Siergiej Pelesa.

Andrej Kudzinenka pracował następnie poza Białorusią, w Rosji, ale po latach zmieniły się władze państwowej wytwórni Belarusfilm i zaproszono Andrieja Kudzinienkę, a także innych twórców, który wyemigrowali z Białorusi do pracy nad filmami. - Tak powstała "Masakra" film o współczesnych Bialorusinach - dodał redaktor Biełsatu.

W kinie Luna zostanie pokazana w niedzielę retrospektywa filmów Andreja Kudzinienki.

Widzowie przeglądu filmów białoruskich mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych krytyków i twórców. Podczas przeglądu kina białoruskiego pokazano filmy dokumentalne nagradzanej na świecie białoruskiej reżyserki Haliny Adamowskiej, produkowane również przez Telewizję Biełsat - niezależną stację nadającą  z Polski po białorusku.

IAR, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Festiwal kina białoruskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 16:42
Warte polecenia są filmy niezależne, jak "Misterium. Okupacja" Andreja Kudzinienki. Jest też ciekawostka, oficjalny film neosowiecki sprzed kilku lat - enkawudzista ściga po lasach szlachcica.
rozwiń zwiń