Raport Białoruś

Michalewicz: przedśmiertny list Havla pozwoli nam przetrwać

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 11:36
Były kandydat na prezydenta Białorusi Aleś Michalewicz jest przekonany, że przedśmiertny list Vaclava Havla do uwięzionych opozycjonistów da im siłę przetrwania.
Audio
  • Aleś Michalewicz jest pewien, że list pomoże Bialackiemu przetrwać niewolę
Michalewicz: przedśmiertny list Havla pozwoli nam przetrwać
Foto: źr. Radio Swaboda

List zmarłego prezydenta Czech, napisany kilka dni przed śmiercią, dotarł do białoruskiego więźnia sumienia Alesia Bialackiego. Poinformowało o tym w internecie Centrum Praw Człowieka Wiasna. Aleś Michalewicz, któremu udało się wydostać za granicę, a Czechy przyznały mu status uchodźcy politycznego, powiedział, że warunki, w jakich przetrzymywani są białoruscy opozycjoniści, są straszne. Jego zdaniem, wsparcie z zewnątrz, takie jak list prezydenta Havla, ma ogromne znaczenie dla uwięzionych, bo - jak mówił - "pomaga wytrzymać to wszystko".

Aleś Michalewicz w rozmowie z Polskim Radiem przypomniał, że sam był więźniem i że jego zdaniem w aresztach czy więzieniach najbardziej były szykanowane osoby publiczne. Wyjaśnił, że rządowi chodziło o to, by za wszelką cenę, "fizycznie i moralnie złamać opozycjonistów".

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Vaclav Havel kilka dni przed śmiercią napisał list do więźniów politycznych na Białorusi - m.in. do byłych kandydatów na prezydenta Białorusi i szefa Centrum Praw Człowieka Wiasna Alesia Bialackiego. Bialacki przebywa w kolonii karnej, skazany za działalność opozycyjną, a oficjalnie za malwersacje podatkowe. Według relacji Wiasny, Bialacki powiedział, że list od Vaclava Havla jest najcenniejszą rzeczą, jaką posiada.

sg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostatni list Vaclava Havla: do Białorusinów, z serduszkiem

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 07:43
To prawdopodobnie ostatni tekst napisany przez Vaclava Havla: list do więźniów politycznych na Białorusi. Publikuje go Radio Swaboda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Listy George'a W. Busha i Havla do więźniów Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 11:00
Listy z życzeniami świątecznymi dotarły do przynajmniej dwóch białoruskich więźniów politycznych. W dniach 7-9 stycznia prawosławni Białorusini obchodzą święta Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń