Raport Białoruś

Łukaszenka na paradzie: nie będzie kolorowej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 10:45
Podejmujemy działania w celu wzmocnienia równoprawnych stosunków z krajami Zachodu – powiedział Aleksander Łukaszenka na paradzie 3 lipca. Jednocześnie nazwał Rosję "głównym partnerem Białorusi".
Aleksander Łukaszenka podczas parady w Mińsku
Aleksander Łukaszenka podczas parady w MińskuFoto: PAP/EPA/NIKOLAI PETROV

Podczas przemowy na paradzie 3 lipca szef białoruskiego państwa zaznaczył, że Białoruś „wypracowała swoją własną ścieżkę rozwoju”. Opowiedział się za „wielosektorową” polityką zagraniczną. – Podejmujemy konkretne działania w celu wzmocnienia równoprawnych stosunków z krajami Zachodu – powiedział Aleksander Łukaszenka. Dodał, że „próby siania chaosu” i wywołania na Białorusi „kolorowej rewolucji” nie odniosą sukcesu.
Aleksander Łukaszenka poinformował zebranych, że w paradzie uczestniczyli również wojskowi z „bratniej Rosji”, która jest „głównym strategicznym sojusznikiem Białorusi”.

W paradzie wzięło udział około 4000 żołnierzy, prezentowane były helikoptery bojowe Мі-8, Mi-24, samoloty Su-25, Su-27, MiG29. Ludzie biorący udział w paradzie musieli przejść przez punkty kontrolne, obstawione wykrywaczami metalu – raportuje BelaPAN. Był też występ akrobatów i artystów cyrkowych.

Aleksander Łukaszenka ustanowił 3 lipca oficjalnym świętem po referendum 1996 roku. Jest to rocznica wyzwolenia Białorusi przez Związek Radziecki spod okupacji hitlerowskiej. Wcześniej dzień niepodległości świętowano 27 lipca, obchodzono wówczas podpisanie deklaracji o suwerenności Białorusi przez Wierchowną Radę w 1990 roku..

Demokratyczna opozycja nie uznaje święta 3 lipca – przypomina Radio Swaboda. Niezależne środowiska obchodzą Dzień Woli (Wolności) 25 marca, na pamiątkę powstania pierwszego niezależnego państwa białoruskiego w 1918 roku.

agkm/svaboda.org

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Wideo: Biełsat

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amnestia raczej nie dla więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 22:00
Izba Reprezentantów, czyli izba niższa białoruskiego parlamentu uchwaliła ustawę o amnestii. Prawdopodobnie z prawa do wcześniejszego opuszczenie zakładów karnych nie będą mogli skorzystać więźniowie polityczni.
rozwiń zwiń