Raport Białoruś

Amnestia raczej nie dla więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 22:00
Izba Reprezentantów, czyli izba niższa białoruskiego parlamentu uchwaliła ustawę o amnestii. Prawdopodobnie z prawa do wcześniejszego opuszczenie zakładów karnych nie będą mogli skorzystać więźniowie polityczni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/public domain

Rozgłośnia "Radio Swaboda" poinformowała, że amnestią nie zostaną objęte osoby skazane na kary pozbawienia wolności za udział w masowych niepokojach, naruszujące zasady przeprowadzania masowych akcji ulicznych czy zniesławiające prezydenta Białorusi . Tym samym zapewne w zakładzie karnym pozostanie na przykład Mykoła Statkiewicz, były kandydat na prezydenta Białorusi. Został on skazany na 6 lat kolonii karnej za organizację masowych zamieszek po wyborach prezydenckich w grudniu 2010 roku.

Natomiast prawo do przedterminowego opuszczenia więzień będą mieć ludzie, którzy dopuścili się kradzieży czy przywłaszenia mienia oraz osoby niepełnoletnie, ciężko chore i kobiety w ciąży . Jak się ocenia amnestia obejmie prawie 3 tys. osób (2880). Jest ona związana z przypadającym 3 lipca Świętem Niepodległości Białorusi.

IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka o lipcowej amnestii: “bez polityki”

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 14:30
Trzeba zdefiniować kryteria i działać zgodnie z nimi. W żaden sposób nie możemy przyznawać amnestii osobom, które nie kwalifikują się – na przykład (przyznawać ją) z przyczyn politycznych – oświadczył Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Bialacki karany w więzieniu "za złe sprawowanie”

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 19:00
Znany białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki jest poddawany karom za rzekome wykroczenia w kolonii karnej numer 2 w Bobrujsku. Działacze praw człowieka piszą, że sankcje dyscyplinarne mają sprawić, by Bialackiego nie objęła lipcowa amnestia.
rozwiń zwiń