Raport Białoruś

Opozycjonista głoduje. ”Władze kolonii grożą mu gwałtem”

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 11:20
Lider białoruskiego Młodego Frontu Źmicier Daszkiewicz już siódmy dzień prowadzi głodówkę w więzieniu w Mozyrze.
Audio
Źmicier Daszkiewicz podczas procesu w 2011 roku
Źmicier Daszkiewicz podczas procesu w 2011 roku Foto: svaboda.org

O głodówce dowiedziała się w środę narzeczona Źmiciera Daszkiewicza Nasta Pałażanka., która odwiedziła go w więzieniu. Źmiciera Daszkiewicza po raz kolejny umieszczono karnie w karcerze.

Daszkiewicz głoduje w związku z tym, że został obwiniony o czyny, których nie popełnił, a władze więzienia grożą mu m.in., że padnie ofiarą gwałtu.

Presję na Daszkiewicza, który został przeniesiony niedawno do kolonii mozyrskiej, wywiera m.in. naczelnik Jurij Zbarowski. – Posadzę cię do „błękitnych” i tam cię zgwałcą, rozumiesz? – tak miała brzmieć jedna z gróźb naczelnika.

Daszkiewicz w mozyrskiej kolonii przebywa około tygodnia, a już kilka razy zebrała się w jego sprawie komisja, udzieliła mu nagany i pozbawiła prawa do odwiedzin.

Co więcej, do 40-osobowego baraku, w którym przebywa Źmicier Daszkiewicz, przyszedł funkcjonariusz więzienia, a znalazłszy czyjąś brzytwę na stole, oskarżył o jej posiadanie opozycjonistę. Zebrana nazajutrz komisja wciągnęła Daszkiewicza na listę porywających się na swoje życie, wynika z relacji Nasty Pałażanki.

Radio Swaboda próbowało skontaktować się z naczelnikiem kolonii, ale jego telefon nie odpowiada. Pracownicy oddziału, w którym znajduje się Daszkiewicz, skierowali dziennikarzy z powrotem do naczelnika. Sprawy nie chciał komentować na razie wydział do spraw wykonywania wyroków w MSW.
Źmicier Daszkiewicz został około miesiąca temu skazany na dodatkowy rok więzienia, w związku z rzekomym niewłaściwym zachowaniem w kolonii karnej. W poczet kary zaliczono mu 4 miesięce z poprzedniego wyroku. W związku z nowym wyrokiem 19 września przewieziono go z kolonii w Głębokiem do Mozyrza.

Daszkiewicza w roku ubiegłym skazano na dwa lata kolonii karnej. Sąd uznał , że dzień przed wyborami parlamentarnymi w grudniu 2010 roku wraz z innym opozycjonistą wdał się w bójkę z dwójką przygodnie spotkanych mężczyzn. Z kolei opozycjoniści na procesie twierdzili, że to oni byli ofiarami napaści, a zdarzenie zostało zainscenizowane.

IAR/Svaboda.org/Charter97.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka podpisał ustawę o amnestii

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 18:40
Po amnestii z więzień wyjdzie 2000 osób, 5600 będzie miało skrócone wyroki. Media niezależne podkreślają, że opozycjoniści niemal na pewno nie będą objęci ustawą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żmicier Daszkiewicz zostanie w więzieniu jeszcze rok?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 16:00
Lider Młodego Frontu Źmicier Daszkiewicz może pozostać za kratami dłużej. Według białoruskiej telewizji państwowej, wszczęto przeciw niemu kolejny proces.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Apelujemy o zaprzestanie prześladowań Daszkiewicza”

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 11:00
Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FIDH) zażądała w liście otwartym do Aleksandra Łukaszenki natychmiastowego uwolnienia przewodniczącego opozycyjnej organizacji Młody Front Źmiciera Daszkiewicza oraz innych więźniów politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak ”leczą” więźniów politycznych na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 13:44
Lider Młodego Frontu Źmicier Daszkiewicz dostał w kolonii karnej zapalenia płuc. Adwokat dowiedział się, że więzienny szpital nie zamierza go leczyć dłużej niż 10 dni.
rozwiń zwiń