Raport Białoruś

Białoruś: wikipedyści chcą zwrotu komputerów i pytają o cenzurę

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 12:33
Dwaj Białorusini złożyli skargę na zatrzymanie i zabranie im komputerów i książek. Do zdarzenia doszło w Brześciu, gdy wracali ze spotkania wikipedystów w Warszawie. Poprosili oni teraz urzędników o wyjaśnienia, które książki są na Białorusi zakazane.
Herb Dnia Białoruskiej Wikipedii
Herb Dnia Białoruskiej WikipediiFoto: Wikipedia

- W czwartek złożyliśmy skargę do szef urzędu celnego w Brześciu, w której żądamy, by zbadano przypadek naszego zatrzymania. Wnosimy również o oddanie jak najszybciej naszych rzeczy osobistych – poinformował portal PolskieRadio.pl Uład Hurynowicz. Uładowi Hurynowiczowi i jego koledze Rusłanowi Jasajewowi odebrano  na przejściu granicznym komputery i książki.

 - Wysłaliśmy również zapytanie do ministra informacji Białorusi (Alehowi) Praliaskowskiego. Chcemy, by wytłumaczył, które książki są zakazane na Białorusi i co złego jest w odebranych nam książkach „Belarus in Focus” – powiedział Raportowi Białoruś Uład Hurynowicz.

Białoruscy studenci Uład Hurynowicz i Rusłan Jasajeu wracali w niedzielę z Warszawy ze spotkania poświęconego tworzeniu białoruskojęzycznej Wikipedii. Uład Hurynowicz jest studentem Europejskiego Uniwerstyetu Humanistycznego (EHU) w Wilnie, a Rusłan Jasajeu studiuje na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Ekonomicznym.

Na granicy w Brześiu w niedzielę przetrzymywano ich ponad trzy godziny, a potem nie oddano komputerów ani książek. Według pograniczników zabrana im książka  "mogłaby obrażać polityczny i ekonomiczny interes Białorusi”.

Studentom zabrano zbiory artykułów o Białorusi, wydane przez Biuro Informacyjne Solidarności z Białorusią, w ramach konkursu Belarus in Focus. Są to artykuły dziennikarzy z różnych krajów, tłumaczone na język angielski i białoruski. Właśnie ten zbiór artykułów uznano na białoruskiej granicy za potencjalnie „szkodliwy” dla interesów państwa.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: zatrzymano wikipedystów wracających z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 17:56
Na przejściu granicznym w Brześciu zostali zatrzymani dwaj uczestnicy spotkania na temat tworzenia białoruskiej Wikipedii – poinformowała Raport Białoruś białoruska działaczka Irina Hubskaja. Są doniesienia, że zabrano im książki "obrażające władze Białorusi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wikipedystom wracającym z Warszawy zabrano komputery i "groźne" książki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 22:11
Dwóch Białorusinów wracających z Warszawy ze spotkania o tworzeniu Wikipedii zatrzymano na granicy w Brześciu.. Stwierdzono, że mają przy sobie książki, które "szkodzą interesowi państwa białoruskiego”. Zwolniono ich po kilku godzinach, ale notebooki i książki skonfiskowano.
rozwiń zwiń