X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: wikipedystom wracającym z Warszawy zabrano komputery i "groźne" książki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 22:11
Dwóch Białorusinów wracających z Warszawy ze spotkania o tworzeniu Wikipedii zatrzymano na granicy w Brześciu.. Stwierdzono, że mają przy sobie książki, które "szkodzą interesowi państwa białoruskiego”. Zwolniono ich po kilku godzinach, ale notebooki i książki skonfiskowano.
Audio
Herb Dnia Białoruskiej Wikipedii
Herb Dnia Białoruskiej WikipediiFoto: Wikipedia

Białoruscy studenci Uład Hurynowicz i Rusłan Jasajeu wracali z Warszawy ze spotkania, poświęconego tworzeniu białoruskiej Wikipedii.  Uład Hurynowicz jest studentem Europejskiego Uniwerstyetu Humanistycznego (EHU) w Wilnie, a Rusłan Jasajeu studiuje na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Ekonomicznym.

Uład Hurynowicz powiedział portalowi Polskiego Radia, że przetrzymywano ich ponad trzy godziny na granicy, a potem nie oddano komputerów ani książek. – Zabrali nam laptopy i cztery egzemplarze książki Belarus in Focus, po białorusku i po angielsku. Ja miałem trzy egzemplarze, a kolega jedną – mówi. Dodał, że według pograniczników ta książka "mogłaby obrażać  polityczny i ekonomiczny interes Białorusi”. Na granicy studentów pytano, kto dał im książki, gdzie byli, co robili. W sprawie laptopów mają czekać na telefon. Wikipedyści musieli sami kupić nowe bilety na pociąg z Brześcia do Mińska. Wracali do domu późno w nocy.

Rusłan Jasajeu mówił, że przepuszczono go już przez kontrolę celną. Kiedy jednak zauważono u kolegi książki o Białorusi po angielsku i po białorusku, pogranicznicy pobiegli za nim i przyprowadzili z powrotem.
- To absurdalna sytuacja  - komentuje w rozmowie z Raportem Białoruś białoruska działaczka mieszkająca w Warszawie, Irina Hubskaja, która pierwsza poinformowała na Facebooku o tym zdarzeniu. Podkreśla, że zabrano studentom komputery, które pewnie zostaną oddane najwcześniej za parę miesięcy. – Komputer to dla studenta prawa ręka. To narzędzie pracy, dostęp do świata i znajomych, narzędzie nauki. A sam fakt zatrzymania osób wracających z tego rodzaju spotkania nie jest normalny - powiedziała Irina Hubskaja. Zaznaczyła, że nad takimi wypadkami nie można przechodzić do porządku dziennego.

Studentom zabrano zbiory artykułów o Białorusi, wydane przez Biuro Informacyjne Solidarności z Białorusią, w ramach konkursu Belarus in Focus. Są to artykuły dziennikarzy z różnych krajów, tłumaczone na język angielski i białoruski. Właśnie ten zbiór artykułów uznano na białoruskiej granicy za potencjalnie „szkodliwy” dla interesów państwa.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruski działacz Andruś Kreczka aresztowany

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 01:00
Andruś Kreczka, aktywista opozycji białoruskiej, studiujący w Szczecinie w ramach programu im. Kalinowskiego, został rano zatrzymany w mieszkaniu swoich rodziców w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: zatrzymano wikipedystów wracających z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 17:56
Na przejściu granicznym w Brześciu zostali zatrzymani dwaj uczestnicy spotkania na temat tworzenia białoruskiej Wikipedii – poinformowała Raport Białoruś białoruska działaczka Irina Hubskaja. Są doniesienia, że zabrano im książki "obrażające władze Białorusi".
rozwiń zwiń