Raport Białoruś

Białoruś: zatrzymano wikipedystów wracających z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 17:56
Na przejściu granicznym w Brześciu zostali zatrzymani dwaj uczestnicy spotkania na temat tworzenia białoruskiej Wikipedii – poinformowała Raport Białoruś białoruska działaczka Irina Hubskaja. Są doniesienia, że zabrano im książki "obrażające władze Białorusi".
Audio
Herb Dnia Białoruskiej Wikipedii
Herb Dnia Białoruskiej WikipediiFoto: Wikipedia

Białoruska aktywistka Irina Hubskaja otrzymała wiadomość o ich zatrzymaniu od swojego kolegi. Jak powiedziała Irina Hubskaja portalowi Polskiego Radia, zatrzymani to Uład Hurynowicz i Rusłan Jaasajeu. Wracali oni na Białoruś pociągiem z  Warszawy, gdzie uczestniczyli w warsztatach poświęconych tworzeniu haseł w Wikipedii w języku białoruskim.

Jak mówi, ostatnia wiadomość od nich przyszła około godziny 14. Wiadomo, że zabrano im paszporty, komputery, a także książki, które mieli ze sobą. Jak mówi Irina Hubskaja, mieli przy sobie książki o Wikipedii, ale również wydany przez Biuro Informacyjne Solidarności z Białorusią zbiór nagrodzonych artykułów różnych dziennikarzy, z konkursu Belarus in Focus. Jak powiedziała nasza rozmówczyni, zostali powiadomieni, że książki które przewożą, mogą zawierać teksty obrażające władzę białoruską. Przypuszcza, że chodzi tu właśnie o zbiór dziennikarskich artykułów. Jak podkreśla nasza rozmówczyni, telefon zatrzymanych nie odpowiada. Mieli oni odjechać do Mińska pociągiem z Brześcia. Nie wiadomo, co się z nimi obecnie dzieje.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: zakaz akcji w internecie, zakaz pomocy z zagranicy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 12:40
Na Białorusi zaczęły obowiązywać przepisy nowego prawa „o masowych imprezach”. Zakazuje między innymi gromadzenia ludzi przez Internet, bez konsultacji z lokalnymi władzami. Karane jest także otrzymywanie funduszów z zagranicy, na "działalność niezgodną z prawem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski działacz Andruś Kreczka aresztowany

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 01:00
Andruś Kreczka, aktywista opozycji białoruskiej, studiujący w Szczecinie w ramach programu im. Kalinowskiego, został rano zatrzymany w mieszkaniu swoich rodziców w Mińsku.
rozwiń zwiń