Raport Białoruś

Białoruś: dworki Radziwiłłów, Potockich, Reytanów czekają na kupców

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 11:12
Resort kultury Białorusi sprzedał dworek Czapskich w Sawejkach za 200 tysięcy dolarów. W dawnym dworku Wiśniowieckich pewien Rosjanin chce stworzyć muzeum szlachty białoruskiej. Na sprzedaż czekają dwory Potockich, Radziwiłów i Reytanów.
Pałac Radziwiłłów w Połoneczce, obraz Napoleona Ordy
Pałac Radziwiłłów w Połoneczce, obraz Napoleona OrdyFoto: Wikipedia/CC/

Kompleks parkowo-dworkowy w Sawejkach w obwodzie brzeskim, należący kiedyś do rodu Czapskich, to tylko jeden ze sprzedanych ostatnio dawnych dworków na Białorusi. W innym pewien Rosjanin chce stworzyć Muzeum Szlachty Białoruskiej.

Pałac w Sawejkach został kupiony na aukcji 12 lutego za 200 tys. dolarów. Tym razem znalazł nabywcę. Gdy dwa lata wcześniej próbowano go sprzedać za 400 tys. dol., nie znalazł się chętny. Od tego czasu na kolejnych aukcjach cenę stopniowo obniżano.

W skład parkowo-dworkowego kompleksu wchodzi oprócz pałacu park o powierzchni ponad 11 ha, w którym kiedyś rosło 27 gatunków drzew i krzewów, w tym jesiony, wierzba biała, orzech szary i modrzew europejski. Zabytek pochodzi z końca XVIII w. Mieszkały w nim kolejno rody Rdułtowskich, Bennigsenów i Czapskich. Na razie nie wiadomo, kto jest nowym właścicielem.

Jak informuje białoruski portal intex-press.by, na Białorusi wykupiono już około 10 dawnych siedzib rodowych, m.in. dworek Byszewskich w Łyntupach w obwodzie witebskim przy granicy z Litwą czy Sieheniów w Kraskach w obwodzie grodzieńskim.

Rosjanin stworzy "Muzeum Szlachty Białoruskiej"

W zakupionym przez siebie dawnym dworku Wiśniowieckich i Czeczottów w Podorosku na zachodzie Białorusi Rosjanin Pawieł Podkorytow planuje stworzyć Muzeum Szlachty Białoruskiej. Podkorytow, którego babka urodziła się na Białorusi, kupił dworek za 120 tys. dol. Ostatnimi właścicielami majątku była rodzina Puchłowskich.

Rosjanin zainteresował się kulturą białoruską w więzieniu. - Miałem perturbacje związane z warunkami prowadzenia biznesu w Rosji. Doszło do wojny biznesowej ze wszystkimi jej konsekwencjami. I przeszedłem przymusowo dłuższy urlop - cytuje go portal Karta'97.

Podkorytow twierdzi, że właśnie w więzieniu zaczął czytać niezależny tygodnik białoruski "Nasza Niwa", a także niezależny periodyk kulturalny "Arche". - Zrozumiałem, jaka panuje sytuacja na Białorusi. I zapragnąłem jakoś pomóc - mówi.

W dworku Podkorytow chce pokazać, "czym zajmowała się szlachta, jak spędzała czas, jak walczyła i jak żyła". Zapowiada, że stworzy "współczesne, interaktywne muzeum".
Białoruskie Ministerstwo Kultury sprzedaje dawne dworki, często znajdujące w stanie daleko posuniętej ruiny, przez agencje nieruchomości. Wśród dostępnych obiektów są: majątek Reytanów w wiosce Hruszówka, pałac Potockich w Wysokim, a także pałac Radziwiłłów w wiosce Połoneczka.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Pałac
Pałac Radziwiłłów w Połoneczce, Wikipedia/CC/Alex Zelenko


Zobacz więcej na temat: Białoruś Raport Białoruś
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O muzeum Radziwiłłów w Nieświeżu po polsku

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 12:00
Strona muzeum w dawnym zamku Radziwiłłów w Nieświeżu na zachodzie Białorusi jest teraz dostępna w języku polskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Homlu odbudują kościół zniszczony przez bolszewików

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 11:00
W półmilionowym mieście Homel na południowym-wschodzie Białorusi zostanie odbudowany katolicki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia ta została zburzona w 1940 roku przez bolszewików.
rozwiń zwiń