Raport Białoruś

Zablokowano stronę z akcją dla więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 12:34
Strona internetowa opozycyjnej Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji (BChD) była w poniedziałek zablokowana na terytorium Białorusi przez większość dnia.
Plakat akcji Fala solidarności w Mohylewie
Plakat akcji "Fala solidarności" w MohylewieFoto: http://bchd.info/

Na stronę BCHD.INFO można było jednak wchodzić z zagranicy. Pod wieczór zaczęła działać równiez na terenie Białorusi. BChD wiązała blokadę z zainicjowaną przez siebie 11 lutego akcją "Fala solidarności", polegającą na przeprowadzaniu w dużych miastach Białorusi manifestacji poparcia dla więźniów politycznych.

- Jest oczywiste, że ten maraton, który odbywa się w 37 miastach Białorusi, bardzo denerwuje białoruskie służby specjalne. Niemniej blokada w żaden sposób nie wpłynie na działalność BChD - zapowiadał sekretarz komitetu organizacyjnego na rzecz utworzenia BChD Dzianis Sadouski.

W ubiegłym tygodniu dwóch witebskich działaczy BChD zostało skazanych na grzywny wysokości 3 mln rubli białoruskich (prawie 1100 zł) za rozwinięcie transparentu na znak poparcia więźniów politycznych w ramach "Fali solidarności".

Strona BChD była również zablokowana przez jakiś czas w lutym ubiegłego roku, a także w dzień wyborów parlamentarnych 23 września. Współprzewodniczący BChD Wital Rymaszeuski wiązał to wówczas z zapowiedzią bojkotowania przez tę organizację wyborów.
BChD nie jest oficjalnie partią, gdyż Ministerstwo Sprawiedliwości Białorusi odmawia jej zarejestrowania.

Według Centrum Praw Człowieka "Wiasna" na Białorusi jest obecnie 11 więźniów politycznych, w tym były kandydat opozycji na prezydenta z 2010 roku Mikoła Statkiewicz odbywający karę sześciu lat kolonii karnej oraz szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki, skazany na cztery i pół roku kolonii karnej.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

W Homlu odbudują kościół zniszczony przez bolszewików

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 11:00
W półmilionowym mieście Homel na południowym-wschodzie Białorusi zostanie odbudowany katolicki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia ta została zburzona w 1940 roku przez bolszewików.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białorusi likwidują kołchoźniki. Będzie zwykłe radio

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 16:00
Białoruś powoli, ale nieubłaganie zmierza ku nowoczesności. W przyszłym roku w tym kraju ma z wolna zacząć zanikać nadawanie programów przez radiofonię przewodową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka ostrzega przed finansowaniem opozycji

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 11:33
Aleksander Łukaszenka przestrzegł biznesmenów, by nie wspierali finansowo białoruskiej opozycji, bo zostanie to uznane za walkę przeciwko państwu.
rozwiń zwiń