Raport Białoruś

Na Białorusi likwidują kołchoźniki. Będzie zwykłe radio

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 16:00
Białoruś powoli, ale nieubłaganie zmierza ku nowoczesności. W przyszłym roku w tym kraju ma z wolna zacząć zanikać nadawanie programów przez radiofonię przewodową.
Audio
Polski głośnik radiowęzłowy (tzw. kołchoźnik), wnętrze z transformatorem
Polski głośnik radiowęzłowy (tzw. kołchoźnik), wnętrze z transformatoremFoto: Wikipedia/GNU 1.2/oldradio.pl/Wojciech Pysz

Głośniki z regulatorem dźwięku, czyli popularne niegdyś i w Polsce "kołchoźniki", nadal umożliwiają wielu Białorusinom odbiór jednego lub dwóch programów radia państwowego.
Dyrektor generalny białoruskiej firmy telekomunikacyjnej "Biełtelekom" Siarhiej Papkou dał początkowo do zrozumienia, że do końca przyszłego roku radiofonia przewodowa zniknie całkowicie. Użytkownicy głośników służących do odbioru audycji radiowych dostaną zwykłe odbiorniki radiowe. Później pojawiła się jednak informacja, że radiofonia przewodowa zniknie tylko na prowincji, a w największych miastach wciąż będzie działać.
Na razie nie wiadomo, jak po zlikwidowaniu radiofonii przewodowej białoruskie radio rozwiąże kwestię abonamentu. Dotychczas był on pobierany na podstawie zarejestrowanych w mieszkaniach "kołchoźników". Wynosił miesięcznie równowartość kilkudzięsięciu groszy i był regulowany razem z opłatami komunalnymi..

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRa dio.pl

Wikipedia/GNU
Polski głośnik radiowęzłowy. Wikipedia/GNU 1.2/oldradio.pl/Wojciech Pysz


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Władze Mińska nie eksmitują wspólnoty protestantów

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 12:00
Nie dojdzie do eksmisji wiernych z mińskiej wspólnoty protestanckiej ”Nowe życie” z zajmowanego przez nich budynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

400 lat białoruskiej Częstochowy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 12:00
Kościół katolicki na Białorusi rozpoczął przygotowania do przyszłorocznych obchodów 400-lecia przybycia obrazu Matki Boskiej Budsławskiej do tamtejszej świątyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusini na święta przepędzali z izby Kaliady

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 14:58
Starym wiankiem Białorusini przeganiali kiedyś biedę z izby. W niektórych wsiach odbywały się zaślubiny, tzw. Żeniaczka Ciereszki. To niektóre ze zwyczajów świątecznych, o których mówią etnografowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Chrztu Pańskiego: kąpiele w przeręblach

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 11:00
Wyznawcy prawosławia obchodzą święto Chrztu Pańskiego. Na Białorusi jest ono nazywane Jordanem. Ma wieloletnią tradycję.
rozwiń zwiń