Raport Białoruś

Dzień Wolności w Warszawie. ”Za wolność naszą i waszą”

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 18:00
Na wiecu w Warszawie wystąpili Zenon Paźniak, Natalia Radzina, Żmicier Barodka. Zenon Paźniak podkreślał, że Dzień Wolności jednoczy wszystkich Białorusinów w walce o wspólną sprawę. Źmicier Barodka wzywał Polaków do Solidarności pod hasłem "Za wolność naszą i waszą".
Audio
  • Zenon Paźniak opowiada o znaczeniu Dnia Wolności dla Białorusinów
  • Źmicier Barodka, Europejska Białoruś
Dzień Wolności w Warszawie. Za wolność naszą i waszą
Foto: Polskie Radio

Około 100-150 osób mimo silnego mrozu uczestniczyło w święcie Dnia Wolności, zorganizowanym w sobotę w Warszawie. Dzień Wolności upamiętnia powstanie pierwszego białoruskiego państwa, 25 marca 1918 roku, Białoruskiej Republiki Ludowej. Uczestnicy warszawskiego marszu z biało-czerwono-białymi flagami przeszli z placu Trzech Krzyży w Warszawie przed kolumnę Zygmunta na warszawską starówkę. Tam odbył się wiec, na którym wystąpili znani białoruscy politycy i opozycjoniści.

Z powodu represji politycznych musiał opuścić Białoruś m.in. Zenon Paźniak. Legenda białoruskiej opozycji, odkrywca miejsca masowych egzekucji stalinowskich w Kuropatach, przywódca Białoruskiej Partii Konserwatywnej BNF podkreślał, że Dzień Wolności, upamiętniający powstanie pierwszego białoruskiego państwa w 1918 roku, jest dniem jedności wszystkich opozycyjnych sił na Białorusi.

Zenon Paźniak opowiada o znaczeniu Dnia Wolności dla Białorusinów

Paźniak podkreślił, że gdyby nie Białoruska Republika Ludowa, nie byłoby dziś niepodległego białoruskiego państwa. – To był pierwszy krok, wytyczenie planu dla przyszłej walki – mówił. Jak zaznaczył, by zwyciężyć potrzebne są trzy czynniki. Jednym z nich jest idea narodowa, łącząca społeczeństwo białoruskie, po drugie konieczna jest organizacja realizujące te idee, po trzecie, międzynarodowa solidarność, fala powstań narodów walczących o podobne idee. – Teraz zostaliśmy sami. Nie ma "jesieni narodów”. Wszystkie kraje poszły o wiele dalej, wchodzą w skład Unii Europejskiej. My z naszą walką zostajemy w tyle, ale finałem będzie zwycięstwo – mówił Paźniak. Podkreślił, że trzeba inspirować się ludźmi, którzy potrafili w 1918 roku wcielić swoją ideę w czyn. Jak dodał, środowiska polityczne Białorusi powinny mieć w pamięci, że są sytuacje, w których muszą działać wszyscy razem. – Dzień Wolności jednoczy wszystkich. Niech to będzie święto naszego zjednoczenia – powiedział Paźniak.

Zenon
Zenon Paźniak i Natalia Radzina: fot. Karta 97

Źmicier Barodka z ruchu Europejska Białoruś, dyrektor Białoruskiego Domu w Warszawie, zwrócił się do Polaków, z podziękowaniem za wsparcie dla Białorusi, w duchu hasła „Za wolność naszą i waszą”.  – Tuż przy waszej wschodniej granicy toczy się nieustannie wojna dobra i zła – przypominał.

Natalia Radzina, redaktor naczelna portalu Karta 97 wezwała wszystkich, żeby działali na rzecz Białorusi. – Nie możemy tak po prostu żyć, mieszkać za granicą. Trzeba działać na rzecz przemian na Białorusi, by tam wrócić. Wierzę, że nasz kraj znajdzie się w gronie demokratycznych europejskich narodów i będziemy obchodzić Dzień Wolności w ojczyźnie – powiedziała Radzina. Dziennikarka była aresztowana po wyborach prezydenckich 2010 roku, musiała opuścić Białoruś. Redakcja Karty 97 znajduje się obecnie w Warszawie.

Podczas wiecu można było spróbować białoruskich potraw i posłuchać białoruskiej muzyki ludowej. W akcji wzięli udział przede wszystkim Białorusini mieszkający w Warszawie, a wielu z nich było zmuszonych opuścić Białoruś z powodu represji politycznych. 

Manifestację zorganizował Białoruski Dom w Warszawie. Jak powiedział dyrektor placówki, Źmicier Barodka,  w niedzielę zaplanowana była specjalna akcja informacyjna w Białymstoku. Tam Białorusinom robiącym zakupy weekendowe rozdawano reklamówki z nadrukami przypominającymi o święcie. – Początkowo chcieliśmy rozdawać ulotki, jednak być może reklamówki bardziej przyciągną uwagę przeciętnych Białorusinów – tłumaczył Barodka

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Święto wolnej Białorusi. Demonstracja w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 07:52
Demonstracja opozycji upamiętnia 95 rocznicę proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej, pierwszego w historii państwa białoruskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusini z Podlasia obchodzą Dzień Woli

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 09:17
Białorusini Białostocczyzny obchodzą 95. rocznicę proklamowania niepodległości Białorusi, powstania Białoruskiej Republiki Ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusini w Mińsku świętowali Dzień Wolności

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 14:30
Na akcji zorganizowanej przez prodemokratyczne siły Białorusi zgromadziło się 1000 do 2000 osób. Po demonstracji doszło do zatrzymań. Obrońcy praw człowieka na razie mówią o około 10 zatrzymanych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Wolności na Podlasiu. ”Białorusini nie są niewolnikami”

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 12:00
Białorusini to naród cierpliwy, ceniący życie, ale nie niewolnicy. Niech dyktator nie myśli, że cierpliwość Białorusinów nie ma końca - napisała w liście przesłanym Białorusinom szefowa rządu emigracyjnego Ivonka Surviłła.
rozwiń zwiń