Raport Białoruś

Dzień Wolności na Podlasiu. ”Białorusini nie są niewolnikami”

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 12:00
Białorusini to naród cierpliwy, ceniący życie, ale nie niewolnicy. Niech dyktator nie myśli, że cierpliwość Białorusinów nie ma końca - napisała w liście przesłanym Białorusinom szefowa rządu emigracyjnego Ivonka Surviłła.
Dzień Wolności na Podlasiu. Białorusini nie są niewolnikami
Foto: Polskie Radio

Mniejszość białoruska w Polsce obchodziła w niedzielę w Białymstoku przypadającą 25 marca 95. rocznicę proklamowania niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej. 25 marca jest nazywany przez opozycję "Dniem Wolności", to święto nieuznawane przez reżim białoruski. Od lat tę rocznicę obchodzą Białorusini w Polsce, na Podlasiu.

Rocznicowe spotkanie odbyło się w Białymstoku w Centrum Esperanto imienia Ludwika Zamenhofa. Wzięło w nim udział ponad sto osób. Odczytano m.in. doroczny list do Białorusinów na całym świecie, który wystosowała szefowa Białoruskiej Rady Narodowej działającej na emigracji Ivonka Surviłła. Napisała ona m.in., że obecna władza na Białorusi "dopuszcza się gwałtu na wolności, prawach człowieka i prawach narodu".

Białorusini w Mińsku świętowali Dzień Wolności >>>

W trakcie uroczystości w Białymstoku zaprezentowano m.in. montaż słowno-muzyczny na motywach twórczości zmarłego niedawno białoruskiego literata Sokrata Janowicza. Przygotowała go grupa teatralna białostockiego stowarzyszenia AB-BA, które działa na rzecz nauczania języka białoruskiego dzieci i młodzieży.

Białostockie obchody święta zorganizowały m.in.: Związek Białoruski w RP, białoruski tygodnik "Niwa", działające w Białymstoku białoruskie Radio Racja i Białoruskie Towarzystwo Historyczne.

Białoruska Republika Ludowa nie trwała długo, bo zaledwie do stycznia 1919 r. Przedstawiciele mniejszości białoruskiej w Polsce podkreślają jednak, że jej powołanie traktują jako dzień "dumy narodowej", bo Białoruś 25 marca 1918 roku dołączyła do grona niepodległych państw w Europie a Białoruska Republika Ludowa i jej ideały wyznaczały zadania wielu następnym pokoleniom.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Cerkiew
Cerkiew Mądrości Bożej w Białymstoku, fot. Wikipedia/ CC/Athantor

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Pogoń" uczciła rocznicę pierwszego białoruskiego państwa

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 09:00
W Mińsku otwarto wystawę malarską poświęconą powstaniu styczniowemu i rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej (BRL). Białoruscy malarze zrzeszeni w niezależnej grupie artystycznej ”Pahonia” (Pogoń) prezentują swoje prace w siedzibie opozycyjnego Białoruskiego Frontu Ludowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto wolnej Białorusi. Demonstracja w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 07:52
Demonstracja opozycji upamiętnia 95 rocznicę proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej, pierwszego w historii państwa białoruskiego.
rozwiń zwiń