X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Teresa Strzelec po miesiącu może opuścić Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 22:30
Polka od ponad miesiąca była przetrzymywana przez białoruskie władze. Nie pomagały starania polskiego MSZ, nota, wezwania ambasadora. Kilka dni temu zdesperowana i schorowana kobieta zaczęła protest głodowy.
Audio
  • Teresa Strzelec może wrócić do Polski: relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Teresa Strzelec
Teresa StrzelecFoto: PAP/Archiwum rodzinne

Według czwartkowej deklaracji strony białoruskiej decyzja o zakazie wyjazdu została cofnięta „ze względów humanitarnych”.

 Sebastian Orzeł, rzecznik prasowy Ambasady Polski na Białorusi w rozmowie telefonicznej z korespondentem Polskiego Radia w Mińsku potwierdził, że następnego dnia, to jest w piątek 12 kwietnia, Teresa Strzelec powinna powrócić do Polski.

- Strona białoruska przywróci jej formalnie wizę i na tej podstawie będzie mogła wrócić do Polski - mówi rzecznik polskiej ambasady.

Sytuację Teresy Strzelec szeroko opisywały zarówno media polskie, jak i niezależne białoruskie. W jej sprawie interweniowało u białoruskich władz polskie MSZ. Resort tłumaczył, że o sprawie, która ma swój początek w zeszłym rok dowiedział się miesiąc temu i było to już „za późno”. Jednak podejmowane przez miesiąc starania najwidoczniej nie spotykały się ze zrozumieniem białoruskich władz, aż do tej pory.

- Ja już wolna jestem. Jezu. Nie wierzę - to miała być jej pierwsza reakcja Teresy Strzelec na informację przekazaną przez jednego z białoruskich dziennikarzy.

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki powiedział IAR, że Teresie Strzelec zostanie formalnie przywrócona wiza białoruska, w związku z czym będzie mogła przekroczyć granicę. Konsul Anna Nowakowska z Brześcia będzie towarzyszyła Polce w białoruskich urzędach.

O sprawie Polski informowały szeroko polskie, niezależne białoruskie, ale i rosyjskie media.

 

MSZ Białorusi zarzuca mediom ”upolitycznienie sprawy”

 

W sprawie zwolnienia Teresy Strzelec ambasada białoruska w Warszawie przesłała mediom w Polsce aż trzy komunikaty. Według jednego z nich Białoruski Państwowy Komitet Celny poinformował, że „11 kwietnia ze względów humanitarnych podjęto decyzję o zdjęciu ograniczeń na jej wyjazd i może opuścić Białoruś w dowolnym czasie”.  Dodano, że „pani Strzelec dopuściła poważnego naruszenia białoruskiego ustawodawstwa”.

W komunikacie zawierającym stanowisko służby prasowej MSZ podkreślono, że  „deczyja jest gestem dobrej woli strony białoruskiej” i że Strzelec „poważnie złamała przepisy celne”. - I cała ta kwestia znajduje się wyłącznie w sferze prawnej, tego również nie neguje strona polska. Zdumiewające są próby polskich mediów, (by)upolitycznić  tę sprawę. Nam się wydaje, że nie los swojej współobywatelki jest celem tych ataków medialnych, ale zupełnie inne motywy. A propos, aby uniknąć podobnych sytuacji strona białoruska niejednokrotnie proponowała zawrzeć z Polską porozumienie mające na celu zapobiec naruszeniom prawa celnego, w tym przewidujące kwestie uznania i wykonania decyzji administracyjnych i sądowych w sprawach celnych. Ale te propozycje pozostały bez odpowiedzi strony polskiej – napisano.

Z kolei w komunikacie dyrektora departamentu organizacji kontroli celnej Państwowego Komitetu Celnego Białorusi Władimira Orłowskiego czytamy: „W kwietniu 2012 roku pani Strzelec wwiozła na terytorium Białorusi samochód Jeep Cherokee deklarując jego czasowy wwóz. Łamiąc swoje zobowiązanie w sprawie czasowego wwozu pani Strzelec przekazała samochód obywatelowi Białorusi. To jest naruszeniem prawa celnego. Powstał obowiązek opłaty cła i podatków. Pani Strzelec nie zapłaciła cła. Według białoruskiego prawa, osoba, która ma zaległości, ogranicza się w prawie wyjazdu z kraju".

 

Kłopoty z samochodem


Według relacji męża Polki, Jarosława, w kwietniu 2012 roku Teresa Strzelec pojechała na wycieczkę do Mińska. Gdy zepsuł jej się samochód, zostawiła go u mechanika. Autem bez wiedzy właścicielki jeździł syn mechanika, którego zatrzymała białoruska milicja. Samochód został zarekwirowany i przekazany do składu celnego, bo według prawa białoruskiego obcokrajowiec wjeżdżający na teren tego kraju własnym samochodem, po wypełnieniu deklaracji celnej, nie może go odstąpić innej osobie.

W styczniu tego roku białoruski sąd obwodowy w Brześciu orzekł, że auto ma być oddane właścicielom, jednak - według relacji mediów - celnicy wcześniej je sprzedali i zaproponowali Strzelcom zwrot pieniędzy. Sąd, który uchylił konfiskatę mienia, zobowiązał jednak Polkę do zapłaty cła i podatków wraz z odsetkami w wysokości ok. 15 750 euro. Strzelcowie nie zapłacili; gdy na początku marca przybyli do Brześcia, Teresie Strzelec anulowano wizę, zatrzymując ją na Białorusi.

W poniedziałek Jarosław Strzelec poinformował, że jego żona rozpoczęła głodówkę na terenie polskiego konsulatu w Brześciu.

 

IAR/PAP/PolskieRadio.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Polka ogłosiła głodówkę: nie może wyjechać z Białorusi >>>

Mąż Polki przetrzymywanej na Białorusi: jest po poważnej operacji >>>

Polskie MSZ: o sprawie Teresy Strzelec dowiedzieliśmy się za późno >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska ambasada w Mińsku chce wyjaśnień ws. Polki

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 19:56
Ambasada zwróciła się z notą dyplomatyczną do białoruskiego MSZ o wyjaśnienie sprawy Teresy Strzelec. Mieszkanka województwa lubelskiego od dwóch tygodni nie może wyjechać z Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka wciąż nie może wyjechać z Białorusi. MSZ bezradne

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 20:00
Teresie Strzelec cofnięto wizę: służby celne domagają się podatków i cła za samochód kobiety, który wcześniej zarekwirowały i sprzedały. Polskie MSZ wysłało notę, wezwało ambasadora, ale wciąż nie ma rezultatu. 9 kwietnia decyzję w tej sprawie ma wydać białoruski urząd celny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka ogłosiła głodówkę: nie może wyjechać z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 12:24
Teresa Strzelec, Polka, której od ponad miesiąca reżim Łukaszenki nie chce wypuścić z Białorusi, ogłosiła głodówkę na terenie polskiego konsulatu w Brześciu - podaje portal Kresy24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ: dowiedzieliśmy się o sprawie Strzelec za późno

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 14:00
Polskie MSZ poinformowało, że dopiero miesiąc temu dowiedziało się o problemach Teresy Strzelec, która ogłosiła głodówkę w konsulacie w Brześciu. Rzecznik dodaje, że gdyby resort wiedział o tej sprawie, nie rekomendowałby jej powrotu na Białoruś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skargi Polki uwięzionej na Białorusi zostały bez rezultatu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 14:00
Wiaczesłau, mieszkaniec Brześcia, który pomaga Teresie Strzelec, Polce przetrzymywanej na Białorusi, powiedział, że schorowana kobieta pisała skargi do różnych białoruskich instytucji, ale na próżno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa głodującej Polki w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 16:45
Wiceszef PE Jacek Protasiewicz chce porozmawiać o sprawie Polki, która nie może wyjechać z Białorusi z szefową unijnej dyplomacji w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjskie media: konflikt o Polkę na tle napiętych relacji

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 12:00
Głodówką Teresy Strzelec, która od ponad miesiąca nie może wyjechać z Białorusi zainteresowały się rosyjskie media.
rozwiń zwiń