Raport Białoruś

Białorusini odwiedzą groby w strefie czarnobylskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 11:35
Z okazji dnia pamięci zmarłych, Radunicy, Białorusini mogą odwiedzać bez przepustek cmentarze położone w strefie skażonej po katastrofie czarnobylskiej.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): do strefy skażonej można wjechać bez przepustki
Białorusini odwiedzą groby w strefie czarnobylskiej
Foto: Wikipedia/Carl Montgomery

Pozwolenie obowiązuje do wtorku, kiedy wypada święto Radunicy. Aby odwiedzić cmentarze na terenie obwodu mohylewskiego i homelskiego na wschodzie kraju, wystarczy przez najbliższe dni okazać dowód tożsamości oraz - w razie jazdy samochodem - dokumenty pojazdu. Czas przebywania w strefie jest jednak ograniczony do godziny 17.

Wszyscy wjeżdżający na te tereny otrzymają pisemną informację o środkach prewencyjnych i zasadach bezpieczeństwa, w tym zasadach postępowania w warunkach podwyższonego promieniowania.

200 cmentarzy, 12 tysięcy odwiedzających

Jak powiedziała przedstawicielka Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Swiatłana Nawikawa, na dni poprzedzające Radunicę oraz sam dzień tego święta przypada szczyt odwiedzin cmentarzy położonych w strefie czarnobylskiej, których jest tam ponad 200.

Co roku przyjeżdża na nie z różnych zakątków Białorusi i z zagranicy do 12 tys. osób, które były zmuszone opuścić swoje rodzinne strony z powodu katastrofy w Czarnobylu.

Co piąty Białorusin mieszkał na terenie napromieniowanym

Białoruś była państwem, które najbardziej ucierpiało na skutek wybuchu w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 r. Napromieniowaniu uległo 23 proc. jej obszaru, na którym mieszkało 1,8 mln osób, czyli 19 proc. ludności. Z najbardziej skażonej strefy wysiedlono ponad 130 tysięcy osób.

W ostatnich latach władze białoruskie skreśliły około tysiąca miejscowości z listy obszarów, na których istnieje niebezpieczeństwo podwyższonego promieniowania.

Prawosławni Białorusini w najbliższy wtorek będą świętować Radunicę czyli dzień pamięci zmarłych. To tradycyjne święto przypadające w dzewiątym dniu po Wielkanocy. Ponieważ niektórzy ludzie muszą odwiedzić kilka cmentarzy, dlatego już w weekend rozpoczynają objazdy grobów bliskich.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Plakat "musorok" nie spodobał się tajniakom

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 23:00
Białoruski opozycjonista Iwan Amielczanka został uznany przez sąd w Mińsku winnym chuligaństwa i skazany na 15 dni aresztu za plakat z napisem "musorok".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarnobylski szlak: marsz opozycji w rocznicę katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 18:00
W stolicy Białorusi, Mińsku, odbędzie się demonstracja upamiętniająca rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu. Na Białorusi ponad milion osób mieszka na terenach skażonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarnobylski szlak w Mińsku. Doszło do zatrzymań

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 19:00
W 27. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu setki osób manifestowały w Mińsku przeciwko budowie siłowni jądrowej na Białorusi. Organizatorem czarnobylskiego szlaku była opozycja. Doszło do zatrzymań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zatrzymania w dniu czarnobylskiego szlaku. Obława na ekologów, kilka osób w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 07:00
W rocznicę katastrofy w Czarnobylu i w czasie organizowanego przez opozycję pochodu, tzw. czarnobylskiego szlaku, doszło do zatrzymań działaczy i dziennikarzy – informują białoruskie media niezależne. Część osób zwolniono, ale kilka osób jest nadal w areszcie i czeka ich proces.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Racyja apeluje do reżimu o uwolnienie dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 10:00
Radio Racyja, nadające z Białegostoku po białorusku, występuje w obronie swoich dziennikarzy. Zostali oni uwięzieni po akcji opozycji, czarnobylskim szlaku.
rozwiń zwiń