Raport Białoruś

MSZ Białorusi: Unia nie stawiała warunków w sprawie Makieja

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 17:00
Mińsk komentuje decyzję Brukseli o zawieszeniu sankcji wizowych wobec Uładzimira Makieja - szefa białoruskiej dyplomacji. - To naturalny i rozsądny krok - mówi rzecznik białoruskiego MSZ Andriej Sawinych.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): reakcja Mińska na decyzję UE o zdjęciu sankcji z szefa białoruskiej dyplomacji
Uładzimir Makiej
Uładzimir MakiejFoto: mfa.gov.by

Sawinych zapewnia, że Unia Europejska nie stawiała przy tym żadnych warunków.  Decyzję Brukseli Sawinych uznał za krok służący dialogowi, poprzez który - jak podkreślał - można ”niwelować istniejące różnice zdań”.

Rzecznik nie odpowiedział jednak na pytanie czy minister spraw zagranicznych Białorusi weźmie udział w zbliżającym się spotkaniu w Brukseli szefów dyplomacji państw Partnerstwa Wschodniego.

Decyzję o zawieszeniu sankcji wobec szefa białoruskiego MSZ podjęli w poniedziałek szefowie dyplomacji państw Wspólnoty na spotkaniu w Luksemburgu. Uzasadniono ją koniecznością utrzymywanie kontaktów z białoruskimi władzami.

Uładzimir Makiej został wpisany na listę ponad 250 białoruskich polityków i biznesmenów objętych sankcjami wizowymi w styczniu 2011 roku. Stało się to zaraz po rozpędzeniu przez białoruskie służby specjalne opozycyjnej demonstracji zorganizowanej po wyborach prezydenckich. Makiej był wtedy szefem prezydenckiej administracji.

Makiej będzie nadal objęty innymi unijnymi sankcjami, takimi jak zamrożenie aktywów.

Litwa zaprasza Makieja do WIlna

Jak informowało na początku czerwca litewskie MSZ, dzięki zniesieniu zakazu Makiej będzie mógł wziąć udział w spotkaniu szefów dyplomacji Partnerstwa Wschodniego w lipcu w Brukseli. Celem spotkania będzie przygotowanie listopadowego szczytu tej inicjatywy w Wilnie. Partnerstwo Wschodnie jest jednym z priorytetów litewskiej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie bieżącego roku.

UE w październiku 2012 roku przedłużyła na kolejne 12 miesięcy sankcje wobec reżimu w Mińsku. Dotyczą one już ponad 240 członków władz, podejrzewanych o "poważne łamanie praw człowieka oraz represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznej opozycji". Sankcjami objętych jest także 30 białoruskich firm.

Ponadto od czerwca 2011 roku obowiązuje unijne embargo na dostawy broni do Białorusi.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Komunikat służby prasowej Rady Europejskiej

/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Unia zdejmie sankcje z szefa MSZ Białorusi? ”Jest decyzja”

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 12:41
Rada UE przygotowała decyzję o zawieszeniu ograniczeń wizowych wobec białoruskiego ministra spraw zagranicznych Uładzimira Makieja – pisze Biełsat, powołując się na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litwa a reszta Unii kontra Białoruś. Przedsiębiorcy Litwy lobbowali przeciw sankcjom

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 08:25
Litwa balansuje pomiędzy pryncypialnym stanowiskiem UE wobec Białorusi a chęcią ochrony swoich więzi gospodarczych z Mińskiem - uważają białoruscy eksperci. Litewscy rozmówcy PAP nie widzą jednak z polityce Wilna żadnej dwoistości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saryusz-Wolski: zniesienie sankcji wobec Makieja nie oznacza zmiany w polityce UE

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 15:00
Zawieszenie sankcji UE wobec szefa MSZ Białorusi Uładzimira Makieja jest decyzją techniczną i nie oznacza zmiany stanowiska UE w tej sprawie polityki sankcji – zapewnia eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń