Polskie Radio
Section05
Jacek Saryusz-Wolski

"Wolna amerykanka". Jacek Saryusz-Wolski ocenia dystrybucję szczepionek w UE

- Ta sytuacja potwierdziła, że kapitał farmaceutyczny w tym przypadku ma jak najbardziej narodowość. Strefa anglosaska zaszczepiła, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, pięć razy więcej ludzi niż UE, tak że ten wyścig został w punkcie wyjścia przegrany - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Saryusz-Wolski Dorota Kania ŚWIAT Europarlament Europa szczepionka pandemia COVID-19 koronawirus

Tak w UE dyskryminuje się Europę Środkową i Wschodnią. Raport dot. obsady stanowisk

Badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową European Democracy Consulting (EDC) ujawnia kontrowersyjny wzór w obsadzaniu najwyższych stanowisk w administracji UE: większość zajmują przedstawiciele Europy Zachodniej i Południowej. Środkowa i Wschodnia pozostaje daleko w tyle.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Jacek Saryusz-Wolski Europa Środkowo-Wschodnia instytucje europejskie

Jacek Saryusz-Wolski: musimy zrozumieć, że w sprawie budżetu UE toczy się wojna

Reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość europoseł Jacek Saryusz-Wolski mówił w TVP Info, że "nie zrozumiemy obecnej sytuacji związanej z próbą powiązania unijnego budżetu z mechanizmem oceny praworządności, póki nie uświadomimy sobie, że mamy do czynienia z toczącą się w tej sprawie wojną".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Jacek Saryusz-Wolski Unia Europejska Komisja Europejska prawo budżet UE 2021-2027 fundusze unijne budżet ue

"Moc prawna to jedno, moc polityczna - drugie". Gowin odpowiada Saryusz-Wolskiemu

- Moc prawna to jedna rzecz, moc polityczna to druga rzecz - stwierdził wicepremier Jarosław Gowin odnosząc się do słów europosła Jacka Saryusz-Wolskiego, że deklaracja interpretująca ws. rozporządzenia o powiązaniu wypłat z budżetu UE z praworządnością nie ma mocy prawnej i jest pułapką negocjacyjną. - Osiągnięcie porozumienia nie będzie łatwe, ale nie jest niemożliwe - ocenił szef Porozumienia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Saryusz-Wolski Jarosław Gowin Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej budżet ue budżet UE 2021-2027

"To pułapka sprzeczna ze stanowiskiem Polski". Saryusz-Wolski reaguje na wypowiedź Gowina

Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski odniósł się na Twitterze do słów Jarosława Gowina o możliwej deklaracji interpretacyjnej. Według europosła PiS, taka deklaracja do rozporządzenia ws. wiązania budżetu UE z praworządnością, które nie ma mocy prawnej "jest pułapką negocjacyjną".
Zobacz więcej na temat:  budżet unijny POLSKA polityka Jacek Saryusz-Wolski Jarosław Gowin Unia Europejska

Saryusz-Wolski: po cichu Komisja Europejska już pracuje nad prowizorium budżetowym

- Dyplomaci w Brukseli stracili wszelką nadzieję na to, że w sprawie budżetu Unii Europejskiej będzie rozstrzygniecie. Po cichu Komisja Europejska już pracuje nad prowizorium budżetowym - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Adrian Klarenbach Jacek Saryusz-Wolski Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej budżet unijny budżet UE 2021-2027 fundusze unijne Bruksela

Utajniono niewygodną opinię prawną ws. łączenia funduszy z praworządnością?

W ocenie europosła Jacka Saryusz-Wolskiego doszło do oszustwa i manipulacji w związku z rzekomym utajnieniem opinii Służb Prawnych Rady Unii Europejskiej z 22 października na temat łączenia wypłat unijnych środków ze stanem praworządności. Opinia miała stanowić o bezprawności i sprzeczności mechanizmu z traktatami UE.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Parlament Europejski Jacek Saryusz-Wolski

Łączenie praworządności z budżetem UE bezprawne. Utajniono dokument, który o tym mówił

Opinia Służb Prawnych Rady UE jednoznacznie wskazuje, że łączenie wypłaty funduszy europejskich z tzw. praworządnością jest bezprawne. Opinia powstała pod koniec października, ale jej treść została utajniona. Dziś fragmenty dokumentu ujawnił eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski. Mechanizm warunkowości nadal forsuje PE i niemiecka prezydencja.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Saryusz-Wolski Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie ŚWIAT Europa

"Sprzeciw nie wstrzyma wypłat środków dla Polski". Saryusz-Wolski o budżecie UE

- Bruksela chce, żeby Polska np. przyjmowała imigrantów, żeby w sferze obyczajowej wprowadzała rozwiązania dot. aborcji, eutanazji, mniejszości seksualnych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, odnosząc się do mechanizmu łączenia funduszy UE z praworządnością. - To instrument szantażu i zmuszania do uległości - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia Jacek Saryusz-Wolski Unia Europejska budżet ue PiS fundusze unijne

Jacek Saryusz-Wolski o budżecie UE: z prezydencją niemiecką nie mamy już o czym rozmawiać

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski powiedział w TVP Info, że w związku ze sprzeciwem Polski i Węgier od 1 stycznia nie będzie nowego budżetu Unii Europejskiej. Będzie natomiast obowiązywało prowizorium budżetowe, na którym - jak podkreślał - Polska zyskuje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027 fundusze unijne fundusze ue Jacek Saryusz-Wolski

"Niedopuszczalny szantaż". Saryusz-Wolski o funduszach UE powiązanych z praworządnością

- Ma być mechanizm ochrony budżetu przed korupcją i defraudacją, a nie mechanizm zarządzania Polską z pominięciem polskiej demokracji w takich obszarach jak chociażby sądownictwo, kwestie obyczajowe i mniejszości seksualne, edukacja, kultura - powiedział Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  fundusze unijne Unia Europejska ŚWIAT Polskie Radio 24 Jacek Saryusz-Wolski