X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Mazowiecki mówił: Białoruś będzie demokratyczna!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 16:13
W XXI wieku jest nie do pomyślenia, aby w kraju w centrum Europy nie respektowano praw człowieka – mówił premier Tadeusz Mazowiecki, po obejrzeniu filmu ”Żywie Biełaruś”. Jego wypowiedź przypomina białoruska opozycja.
Tadeusz Mazowiecki zmarł w wieku 86 lat
Tadeusz Mazowiecki zmarł w wieku 86 latFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Tadeusz Mazowiecki w jednym ze swoich ostatnich wywiadów wyraził przekonanie, że Białoruś będzie kiedyś demokratycznym krajem. Jego wypowiedź po premierze polskiego filmu "Żywie Biełaruś!" przypomniał w poniedziałek białoruski działacz opozycyjny Franak Wiaczorka.

- W XXI wieku jest nie do pomyślenia, żeby w centrum Europy kraj nie miał w pełni respektowanych praw człowieka, praw obywatelskich, praw demokratycznych - mówił Mazowiecki po premierze filmu "Żywie Biełaruś!" (Niech żyje Białoruś) w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, którego współscenarzystą był Wiaczorka. Film wszedł na polskie ekrany 19 kwietnia br.

Mazowiecki podkreślił wówczas: "Nasz przykład pewnego uporu, trwałości w tym dążeniu świadczy o tym, że w końcu dochodzi się do celu i ja wierzę, że naród białoruski także ten cel osiągnie". Były premier skończył rozmowę wypowiedzianymi po białorusku słowami: "Żywie Biełaruś!".

Tadeusz Mazowiecki nie żyje: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Rząd Mazowieckiego przeniósł władzę z PZPR do ”Solidarności” >>>

Film "Żywie Biełaruś!" opowiada historię muzyka rockowego, który początkowo nie chce się angażować w politykę, ale po przymusowym wcieleniu do wojska tworzy blog, w którym opisuje koszarową rzeczywistość oraz komentuje sytuację w kraju.

Film oparty jest na osobistych doświadczeniach Franaka Wiaczorki, który został zabrany do wojska, i stamtąd potajemnie przesyłał teksty do bloga.  Wiaczorkę, tak jak kilku innych opozycjonistów w tamtym czasie, zabrano do wojska z przyczyn politycznych. Opozycjonistę karano m.in. za używanie języka białoruskiego w koszarach (w armii obowiązuje język rosyjski). Film pokazuje represje stosowane wobec osób niewygodnych dla reżimu - są one bite, zastraszane, szantażowane, nękane przez KGB, mogą zostać zwolnione z pracy lub wyrzucone z uniwersytetu.

Przypominając wywiad byłego premiera Wiaczorka podkreśla, że rząd Mazowieckiego "w ciągu krótkiego czasu przeprowadził kluczowe reformy, które przeobraziły Polskę z państwa socjalistycznego w demokratyczne państwo rynkowe".

Film "Żywie Biełaruś!" nie był pokazywany w białoruskich kinach. Ambasador Białorusi w Polsce skomentował, że film jest wytworem „”chorej wyobraźni”. Władze białoruskie przygotowują teraz propagandową odpowiedź na ”Żywie Biełaruś”.

Wcześniej w kwietniu Tadeusz Mazowiecki wystąpił na koncercie "Solidarni z Białorusią". - Nie zapomnimy o naszych braciach na Białorusi. Wiemy, co znaczy dyktatura, wiemy, co znaczy wolność. Dlatego opozycja demokratyczna, siły demokratyczne powinny przekonać naród i walczyć. Wolność musi wcześniej czy później zwyciężyć – mówił wtedy.

Tadeusz Mazowiecki na koncerci "Solidarni z Białorusią": nie zapomnimy o braciach na Białorusi >>>
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

PAP/in./agkm

 

Czytaj także

Ambasador Białorusi przeciw dystrybucji ”Żywie Biełaruś”. ”Chora wyobraźnia”

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 23:00
Białoruski ambasador w Polsce zaapelował o ”powstrzymanie się od dystrybucji filmu ”Żywie Biełaruś” – pisze Biełsat, który dotarł do listu dyplomaty do dystrybutora. Film opowiada o represjach w reżimie Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karolina Gruszka: zaskoczyło mnie, jak bardzo język białoruski jest prześladowany

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 19:00
Rewizje, areszty, przesłuchania, KGB – wiedziałem, że tak jest. Jednak po rozmowach z Białorusinami dowiedziałam się o wiele więcej – mówi Karolina Gruszka, odtwórczyni głównej roli kobiecej w filmie ”Żywie Biełaruś”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Żywie Biełaruś": każdy reżim ma swój koniec

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 13:10
Doświadczenia Białorusi to właściwie nasze przeżycia sprzed około 20 lat - mówi reżyser filmu "Żywie Biełaruś" Krzysztof Łukaszewicz. Apeluje o moralne wsparcie dla walczących o niezależność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lawon Wolski: chcę nakręcić komedię o dyktaturze Łukaszenki!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 21:27
Białoruś ginie, grozi jej utrata niezależności. A ludzie wolą niczego nie słyszeć i nie widzieć. Kraj dla nich nie istnieje - mówi król białoruskiego rocka Lawon Wolski. Wkrótce wyda nową płytę i myśli o nakręceniu filmu - komedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vinsent: Wygnali mnie z kraju, za ”Żywie Biełaruś”

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2013 08:30
Nagrałem groźby na dyktafon. Chcę, żeby inni Białorusini, gdy znajdą się w podobnej sytuacji, wiedzieli jak postąpić. Trzeba dokumentować represje – mówi Vinsent, odtwórca głównej roli w filmie ”Żywie Biełaruś”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Żywie Biełaruś”: ”Czy tak mogłaby wyglądać Polska, gdyby nie Solidarność”

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 23:55
Istotą reżimu jest niszczenie losów ludzi i film pokazuje tę sytuację na Białorusi. Ale i Polacy mogą pomyśleć, co byłoby z ich krajem, gdyby nie przemiany. Z kolei młodym ludziom z Zachodu film tłumaczy, na czym polega zło komunizmu – mówi 25-letni Franak Wiaczorka, na którego losach oparty jest film ”Żywie Biełaruś”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franak Wiaczorka: "Żywie Biełaruś": to film o wszystkich Białorusinach walczących o wolność

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 11:00
Jak mocny nie wydawałby się system, zawsze będzie słabszy niż młodość, kreatywność, pomysłowość, mądrość – mówi Franak Wiaczorka, którego przeżycia były podstawą filmu ”Żywie Biełaruś”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruskie władze szykują film w odpowiedzi na "Żywie Biełaruś"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 21:00
Na Białorusi powstanie film pod tytułem "Abel". Ma to być oficjalna odpowiedź białoruskich władz na nakręcony w Polsce film "Żywie Biełaruś"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film ”Żywie Biełaruś” pokazano w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 20:30
W Brukseli w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbył się pokaz filmu o współczesnej Białorusi i walce o wolność w tym kraju.
rozwiń zwiń