X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Film ”Żywie Biełaruś” pokazano w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 20:30
W Brukseli w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbył się pokaz filmu o współczesnej Białorusi i walce o wolność w tym kraju.
Kadr z filmu Żywie Białoruś
Kadr z filmu "Żywie Białoruś"Foto: Materiały prasowe, fot. Agnieszka Kokowska

Jak relacjonuje Radio Swaboda, pokaz filmu 16 października przyszło zobaczyć 170 osób, wśród nich eurodeputowani, pracownicy Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, przedstawiciele białoruskiej emigracji.

Pokaz”Żywie Biełaruś” zorganizował polski europoseł Marek Migalski, by zwrócić uwagę na problemy współczesnej Białorusi i walkę opozycji o wolność o demokrację. – Takie sceny, które widzimy w filmie, mają miejsce w więzieniach zaledwie 50 km od granicy Unii Europejskiej – zaznaczył poseł. – To wstyd dla Łukaszenki, ale i dla Unii Europejskiej – mówił.

Reżyser filmu Krzysztof Łukaszewicz podkreślił, iż film nie powinien być doceniony jedynie za swoją wartość artystyczną, ale przede wszystkim za wymiar społeczny. Reżyser dodał, że film został zakazany na Białorusi, a reżim Łukaszenki rozpoczął zdjęcia do produkcji, która ma być jego odpowiedzią na "Żywie Biełaruś".

Publiczność pytała obecną na pokazie żonę więźnia politycznego Marynę Adamowicz i opozycjonistę Franaka Wiaczorkę o realia życia na Białorusi. Oboje mówili, że społeczeństwo jest zastraszane przez reżim, a podstawowe wolności ograniczone. Maryna Adamowicz domagając się twardej polityki Unii Europejskiej wobec dyktatury dobitnie oznajmiła "Nie chcemy tak dłużej żyć!". Franak Wiaczorka opowiedział o swoich doświadczeniach w wojsku oraz o problemach, z jakimi na co dzień zmaga się białoruskie społeczeństwo. Podkreślił, jak ważne są język bialoruski i biało-czerwono-biała flaga, które symbolizują wolność i niezależność Białorusi.

Marek Migalski, dopytywany przez publiczność o unijną politykę względem naszego wschodniego sąsiada z żalem stwierdził, że niestety Białoruś nie leży w centrum zainteresowania UE. - Dlatego właśnie pokazy takich filmów, jak "Żywie Biełaruś" są tak istotne. Przybliżają, a nie raz informują o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - dodał eurodeputowany PJN.

Maryna Adamowicz, żona białoruskiego więźnia politycznego, byłego opozycyjnego kandydata w wyborach prezydenckich Mykoły Statkiewicza, opowiedziała o jego sytuacji, przypomniała nazwiska innych więźniów politycznych na Białorusi. – Turyści, który odwiedzą Białoruś, nie zobaczą tej rzeczywistości, którą pokazuje film. Czasem zdaje mi się, że są dwie Białorusie, które wzajemnie sobie nie przeszkadzają. Bo można żyć na Białorusi i nie wiedzieć, co się dzieje z tymi, którzy są po drugiej stronie – powiedziała.

Franak Wiaczorka, dziennikarz Radia Swaboda i współscenarzysta filmu, na którego losach częściowo oparty jest scenariusz, mówi, że wydarzenia pokazane w ”Żywie Biełaruś” to zebrane doświadczenia różnych osób, z różnego czasu.

Film ”Żywie Biełaruś” otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Brukseli. Był nagradzany także na festiwalach w Stambule, Wiedniu i w Warszawie.

Svaboda.org/migalskieu/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Muzyka z filmu autorstwa Lawona Wolskiego

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: aktor na czarnej liście za nieprawomyślny film

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 06:00
Anatol Kot, aktor, który zagrał jedną z ról w filmie „Żywie Biełaruś” nie dostanie kontraktu w państwowej wytwórni filmowej. Jak mu powiedziano – jego udział w filmie o współczesnej Białorusi, kręconym w Polsce, to oczywisty "problem”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Białorusi przeciw dystrybucji ”Żywie Biełaruś”. ”Chora wyobraźnia”

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 23:00
Białoruski ambasador w Polsce zaapelował o ”powstrzymanie się od dystrybucji filmu ”Żywie Biełaruś” – pisze Biełsat, który dotarł do listu dyplomaty do dystrybutora. Film opowiada o represjach w reżimie Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Żywie Biełaruś”: ”Małymi krokami można skruszyć reżim"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 18:20
”Żywie Biełaruś” to dla wielu Białorusinów manifest niezależności – mówił reżyser Krzysztof Łukaszewicz na przedpremierowej konferencji. - Czuliśmy olbrzymią odpowiedzialność - podkreśliła Karolina Gruszka, aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Żywie Biełaruś": każdy reżim ma swój koniec

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 13:10
Doświadczenia Białorusi to właściwie nasze przeżycia sprzed około 20 lat - mówi reżyser filmu "Żywie Biełaruś" Krzysztof Łukaszewicz. Apeluje o moralne wsparcie dla walczących o niezależność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lawon Wolski: chcę nakręcić komedię o dyktaturze Łukaszenki!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 21:27
Białoruś ginie, grozi jej utrata niezależności. A ludzie wolą niczego nie słyszeć i nie widzieć. Kraj dla nich nie istnieje - mówi król białoruskiego rocka Lawon Wolski. Wkrótce wyda nową płytę i myśli o nakręceniu filmu - komedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vinsent: Wygnali mnie z kraju, za ”Żywie Biełaruś”

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2013 08:30
Nagrałem groźby na dyktafon. Chcę, żeby inni Białorusini, gdy znajdą się w podobnej sytuacji, wiedzieli jak postąpić. Trzeba dokumentować represje – mówi Vinsent, odtwórca głównej roli w filmie ”Żywie Biełaruś”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Żywie Biełaruś”: ”Czy tak mogłaby wyglądać Polska, gdyby nie Solidarność”

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 23:55
Istotą reżimu jest niszczenie losów ludzi i film pokazuje tę sytuację na Białorusi. Ale i Polacy mogą pomyśleć, co byłoby z ich krajem, gdyby nie przemiany. Z kolei młodym ludziom z Zachodu film tłumaczy, na czym polega zło komunizmu – mówi 25-letni Franak Wiaczorka, na którego losach oparty jest film ”Żywie Biełaruś”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franak Wiaczorka: "Żywie Biełaruś": to film o wszystkich Białorusinach walczących o wolność

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 11:00
Jak mocny nie wydawałby się system, zawsze będzie słabszy niż młodość, kreatywność, pomysłowość, mądrość – mówi Franak Wiaczorka, którego przeżycia były podstawą filmu ”Żywie Biełaruś”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruskie władze szykują film w odpowiedzi na "Żywie Biełaruś"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 21:00
Na Białorusi powstanie film pod tytułem "Abel". Ma to być oficjalna odpowiedź białoruskich władz na nakręcony w Polsce film "Żywie Biełaruś"
rozwiń zwiń