Raport Białoruś

Białoruś świętuje 250. rocznicę urodzin Ogińskiego. Zaproszono jego potomków

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 14:00
Uroczystość w dawnym majątku Michała Kleofasa Ogińskiego w Zalesiu w obwodzie grodzieńskim z udziałem jego potomków oraz wystawa w Mińsku to niektóre z wydarzeń upamiętniających na Białorusi przypadającą w tym roku 250. rocznicę jego urodzin.
Audio
  • Rozpoczęły się obchody jubileuszu Ogińskiego. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Michał Kleofas Ogiński. Portret autorstwa Franois Granjego (1793-1867)
Michał Kleofas Ogiński. Portret autorstwa François Granje'go (1793-1867)Foto: Wikimedia Foundation

Na jubileusz w Zalesiu, gdzie Ogiński mieszkał od 1802 do 1822 r., zaproszonych zostało na piątek 50 gości, w tym jego potomkowie ze strony córki Amelii – Lidia, Zygmunt i Anna Zielińscy z Poznania. Oczekiwane są również delegacje bliźniaczych miast Smorgoni (Zalesie leży w powiecie smorgońskim) z Litwy: Mariampola, Wisaginii i Olity, a także przedstawicielstw dyplomatycznych.

Podczas uroczystości zaprezentowane zostaną oficjalnie sale odrestaurowanej niedawno siedziby, a także będzie możliwość obejrzenia przedstawień teatralnych.

Od środy w Zalesiu trwa dwudniowa konferencja międzynarodowa "Dziedzictwo Ogińskiego w kulturze trzech narodów”. Również tego dnia goście mogli obejrzeć przedstawienie mińskiego Teatru Dramatycznego "Polonezy na powrót”.

Także w środę otwarto w Mińsku wystawę "Polonez” poświęconą Ogińskiemu w galerii Białoruskiego Związku Artystów Plastyków. Znalazło się na niej około 250 prac ponad 60 białoruskich artystów – nie tylko obrazy, ale także rzeźby.

Specjalnie z okazji jubileuszu mińska artystka Magharyta Wieramiejczyk stworzyła kolekcję lalek przedstawiających cztery dynastie rodu Ogińskich – od dziadków Ogińskiego do jego dzieci. Zostanie ona po raz pierwszy zaprezentowana w piątek w litewskim Rytowie, gdzie znajduje się Muzeum Historii i Kultury Ogińskich.

Głównym bohaterem kolekcji jest sam kompozytor poloneza "Pożegnanie Ojczyzny”, którego Wieramiejczyk przedstawiła ze skrzypcami. - Może nie wszyscy wiedzą, że był nie tylko znakomitym pianistą, ale także bardzo dobrym skrzypkiem. Kiedy jeździł po Europie i w jakimś salonie spotykał muzyka dobrze grającego na skrzypcach, zawsze brał u niego lekcje, żeby doskonalić własną grę. A w jednym z listów nawet napisał, że zagrał wszystkie kwartety smyczkowe Haydna, a było ich ponad 80 – zaznaczyła autorka lalek.

Ogiński przyszedł na świat w 1765 r. w Guzowie pod Żyrardowem. Był nie tylko kompozytorem, ale też podskarbim wielkim litewskim, senatorem rosyjskim, konspiratorem niepodległościowym, dyplomatą i działaczem emigracyjnym. Został pochowany we Florencji w tamtejszym kościele Santa Croce obok takich osobistości jak Galileusz, Michał Anioł czy Gioacchino Rossini.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Słynny białoruski bard nie dostał wizy, bo... "nie pracuje"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 20:00
Ambasada Wielkiej Brytanii w Mińsku odmówiła wydania wizy dla jednego z najbardziej znanych niezależnych białoruskich bardów. Przyczyna ?.... Muzyk Źmicier Wajciuszkiewcz nigdzie oficjalnie nie pracuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazany na Białorusi bard nagrał płytę więzienną. Rozda krążki taksówkarzom

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 16:00
Zakazany na Białorusi muzyk Źmicier Wajciuszkiewicz nagrał płytę o więzieniu. Autorami tekstów są białoruscy poeci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: premiera opery poświęconej Ogińskiemu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 21:10
Michał Kleofas Ogiński jest bohaterem opery, której premierę przygotował Młodzieżowy Teatr Muzyczny w Mołodecznie w obwodzie mińskim - poinformowała w piątek białoruska telewizja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień pamięci Czesława Niemena na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 23:00
Polacy i Białorusini uczcili dziesiątą rocznicę śmierci artysty w Starych Wasiliszkach na Białorusi, gdzie muzyk i wokalista przyszedł na świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Niemen wspominany na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 19:00
Uroczystości poświęcone 75 rocznicy urodzin piosenkarza organizowane są na Białorusi od kilku dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białorusi upamiętniono polskiego organistę, Bronisława Rutkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2014 23:45
Uroczystości z okazji 50. rocznicy śmierci jednego z najbardziej znanych polskich organistów, dyrygenta i pedagoga Bronisława Rutkowskiego odbyły się w Komajach na północy Białorusi. W tej miejscowości muzyk przyszedł na świat.
rozwiń zwiń