Raport Białoruś

Opozycjonista Aleś Łahwiniec nie dopuszczony do wyborów

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 05:00
Wiceszef opozycyjnego ruchu „O Wolność” Aleś Łahwiniec nie został zarejestrowany jako kandydat w tzw. wyborach parlamentarnych na Białorusi, które mają się odbyć 11 września - poinformował niezależny tygodnik "Nasza Niwa".
Aleś Łahwiniec
Aleś Łahwiniec Foto: PolskieRadio.pl/Agnieszka Kamińska

- Odmówiono mi zarejestrowania na podstawie dwóch ostrzeżeń – powiedział Łahwiniec "Naszej Niwie”. Jak dodał, jedno ostrzeżenie dotyczyło rozdawania materiałów informacyjno-agitacyjnych, a drugie przekupywania wyborców.

W wywiadzie dla Radia Swaboda Łahwiniec oświadczył, że nie rozdawał ulotek, tylko swoje wizytówki. "Wynagradzanie” wyborców polegało zaś na tym, że tym, którzy podchodzili do niego podczas pikiety, dawał egzemplarz opozycyjnej gazety "Narodnaja Wola”. - Najwyraźniej nie mieli w planach mojej rejestracji. To decyzja całkowicie polityczna – ocenił opozycjonista.

2 sierpnia na Białorusi rozpoczęła się rejestracja kandydatów na wybory do niższej izby parlamentu, Izby Reprezentantów. Zgodnie z białoruskim ustawodawstwem kandydat może być zgłaszany w imieniu partii, w imieniu kolektywów pracowniczych lub po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów - w przypadku wyborów parlamentarnych musi go poprzeć co najmniej 1000 mieszkańców okręgu wyborczego.

W poprzednich wyborach parlamentarnych na Białorusi w 2012 roku startowało 293 kandydatów, w tym 46 przedstawicieli opozycji. Ani jeden kandydat opozycji nie trafił do parlamentu. Według misji obserwatorów OBWE wybory nie były ani wolne, ani uczciwe.

PAP/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: tzw. wybory parlamentarne wyznaczone na 11 września

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 06:00
Główne wybory do Izby Reprezentantów, izby niższej parlamentu, odbędą się 11 września. Wtedy w głosowaniu powszechnym ma być wybranych 110 deputowanych. Natomiast wybory do Rady Republiki, izby wyższej parlamentu, rozpoczną się 18 czerwca, a zakończą się 18 września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białorusi zakończono rejestrację kandydatów do parlamentu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 00:05
Białoruska Centralna Komisja Wyborcza dopuściła do udziału w tegorocznych wyborach parlamentarnych 521 osób. 93 odmówiono udziału w wyborach. Izba Niższa białoruskiego parlamentu liczy 110 deputowanych. To oznacza, że średnio o mandat będzie walczyć niemal 5 kandydatów. Rejestracja zakończyła się 12 sierpnia.
rozwiń zwiń