Raport Białoruś

Białoruś: tzw. wybory parlamentarne wyznaczone na 11 września

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 06:00
Główne wybory do Izby Reprezentantów, izby niższej parlamentu, odbędą się 11 września. Wtedy w głosowaniu powszechnym ma być wybranych 110 deputowanych. Natomiast wybory do Rady Republiki, izby wyższej parlamentu, rozpoczną się 18 czerwca, a zakończą się 18 września.
Audio
  • Podano datę tzw. wyborów na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Mińsk. Budynek rządu i parlamentu
Mińsk. Budynek rządu i parlamentuFoto: pixabay.com

Szefowa białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna przekazała, że na 8 czerwca zaplanowano posiedzenie CKW, na którym zostaną przyjęte harmonogramy dwóch kampanii wyborczych - do Izby Reprezentantów i Rady Republiki.

56 członków białoruskiego Senatu, Rady Republiki, jest wybieranych na obwodowych zebraniach przedstawicieli lokalnych Rad Deputowanych, odpowiedników polskich sejmików. Dodatkowo prezydent ma prawo mianować 8 senatorów. Obie izby parlamentu tworzą Zgromadzenie Narodowe Białorusi.

Podczas wizyty w maju w Mińsku specjalny sprawozdawca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. sytuacji na Białorusi Andrea Rigoni oświadczył, że zbliżające się wybory parlamentarne będą ważnym krokiem na drodze do normalizacji stosunków Białorusi z Radą Europy i Unią Europejską.

Największa państwowa gazeta "Sowietskaja Biełorussija" poinformowała, że planowane jest zaproszenie na wybory międzynarodowych obserwatorów. W dotychczasowym parlamencie zasiadają wyłącznie zwolennicy prezydenta.

Białoruska opozycja od lat raportuje opinii międzynarodowej, że wybory nie mają demokratycznego charakteru. Żadne wybory na Białorusi od 1994 roku nie zostały uznane przez społeczność międzynarodową.

IAR/PAP/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rosja i Białoruś "wypracują wspólną odpowiedź" NATO

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 10:00
- Porozumieliśmy się co do tego, że wspólnie będziemy opracowywać adekwatne środki reagowania - oznajmił szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej, cytowany przez rosyjskie media, po rozmowach w Mińsku z rosyjskim szefem dyplomacji Siergiejem Ławrowem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lider białoruskiej opozycji Andrej Sannikau: Rosja aktywizuje się przed szczytem NATO w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 23:59
Przy obecnym reżimie Białoruś będzie coraz silniej wciągana przez Rosję w konfrontację z NATO – mówi portalowi PolskieRadio.pl były kandydat opozycji na prezydenta Białorusi, Andrej Sannikau. Polityk ostrzega, że suwerenność Białorusi jest zagrożona i apeluje do Zachodu o większe wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa demokratycznego, również dla dobra Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja wzmacnia oddziały przy granicy Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 14:00
Według agencji RBK, rozpoczęto przerzucanie jednostek zmechanizowanych do miasteczka Klińce w obwodzie briańskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współpraca militarna Kremla i Mińska. Ekspert Roman Jakowlewski: Łukaszenka nie prowadzi niezależnej polityki

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 06:46
Z punktu widzenia prezydenta Rosji Władimira Putina międzynarodowy system bezpieczeństwa nie istnieje – narusza go po aneksji Krymu. Aleksander Łukaszenka i jego ministrowie mogą rozprawiać do woli o "odrębnym" stanowisku Mińska, niezależnej pozycji. Jednak jej nie ma, w pełni jest to polityka uzgadniana z kremlowską, dziś bardzo agresywną - podkreślał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Roman Jakowlewski, niezależny białoruski politolog.
rozwiń zwiń