Raport Białoruś

Białoruś w maju otrzyma dwukrotnie mniej ropy z Rosji niż w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 16:00
Rosyjskie koncerny zmniejszyły dostawy ropy na Białoruś. Sytuację najbardziej odczuwa petrochemia Naftan znajdująca się w mieście Nowopołock na północnym wschodzie kraju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Od początku maja duże rosyjskie koncerny nie dostarczają ropy do rafinerii Naftan. Niewielkie ilości ropy przesyłają jedynie małe rosyjskie spółki. Białoruskie media oceniają, że duże rosyjskie koncerny paliwowe nie dostarczają ropy do petrochemii w Nowopołocku z powodu sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na białoruski koncern paliwowy Biełnaftachim. W jego skład wchodzi rafineria Naftan.

Tymczasem druga białoruska rafineria w Mozyrzu nienależąca do koncernu Biełnaftachim w pierwszej połowie maja otrzymywała tylko nieco mniej ropy do przerobu niż w kwietniu.

Obie białoruskie rafinerie w maju mają otrzymać za pomocą ropociągów 608 tysięcy ton ropy do przerobu. To dwukrotnie mniej niż w kwietniu.

IAR/in

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Na Litwę dotarła norweska ropa dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 12:00
Na Litwę dotarła ropa naftowa, która trafi na Białoruś. Pochodzący z Norwegii surowiec ma być alternatywą dla wykorzystywanej do tej pory przez ten kraj ropy rosyjskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja i Białoruś uzgodniły cenę gazu, bez porozumienia ws. ropy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:00
Mińsk i Moskwa nie zdołały na razie uzgodnić stawki za tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś. Mińsk tymczasem – w piątek- wprowadził podatek ekologiczny za przesył surowca przez swoje terytorium. Wciąż nie ma umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy dla Białorusi na 2020 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biełnieftachim: dywersyfikacja importu ropy głównym zadaniem w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 11:00
Dywersyfikacja dostaw ropy i zaspokojenie potrzeb rynku wewnętrznego znalazły się na liście głównych zadań Biełnaftachimu na 2020 rok - poinformował w środę ten białoruski państwowy koncern naftowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: w marcu planowane dostawy 250 tys. ton ropy z Azerbejdżanu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 14:00
Azerbejdżański koncern Socar dostarczy w marcu na Białoruś 250 tys. ton ropy naftowej – poinformowało w piątek białoruskie przedsiębiorstwo Biełnaftachim. Pierwszy tankowiec już wypłynął z tureckiego portu Ceyhan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk zatwierdził taryfy na tranzyt ropy z Polski rurociągiem Przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 14:00
- Stawki za tranzyt ropy z Polski rurociągiem Przyjaźń do rafinerii w Mozyrzu zatwierdziło ministerstwo ds. regulacji antymonopolowych i handlu (MART). Białoruś jest technicznie przygotowana do pobierania ropy z Polski – poinformowało źródło agencji Interfax-Zachód.
rozwiń zwiń