Raport Białoruś

Wielkie święto wolnej Białorusi: 25 marca, Dzień Wolności

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 01:23
Białoruska opozycja obchodzi 25 marca rocznicę proklamowania w 1918 roku Białoruskiej Republiki Ludowej - pierwszego w nowożytnej historii państwa białoruskiego.

Czlonkowie partii opozycyjnych pod wieczór złożą kwiaty pod pomnikiem wieszcza narodowego Janki Kupały. Przedstawiciele organizacji Młody Front spróbują - mimo braku zgody władz stolicy - zorganizować pochód w centrum Mińska. Natomiast przed południem odbędzie się akcja wysłania listów z wyrazami poparcia dla opozycjonistów przebywających w aresztach i więzieniach.

Profesor Jury Chadyka - jeden z liderów białoruskiej opozycji powiedział Polskiemu Radiu, że proklamowanie 25 marca 1918 roku Białoruskiej Republiki Ludowej było wydarzeniem historycznym. "Po raz pierwszy po okresie kolonizacji Białorusi nasi przodkowie powiedzieli głośno o potrzebie istnienia niezależnej i demokratycznej Bialorusi. To było bardzo ważne wydarzenie, które z upływem czasu robi się tylko coraz bardziej aktualne". Zdaniem profesora Chadyki, 25 marca powinien stać się świętem państwowym. Jednak obecne białoruskie władze nie uznają tej daty za święto narodu bialoruskiego.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Gra miejska w Warszawie: białoruski opozycjonista w akcji

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2011 15:30
Zabawa z okazji białoruskiego Dnia Wolności to okazja, żeby poczuć się w skórze białoruskiej opozycji. Można sprawdzić się w rozklejaniu plakatów na czas, przemycaniu materiałów opozycyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta 25 marca nie będzie, opozycja wyniszczona, panuje strach (Wideo)

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 23:11
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 marca jest święty dla Białorusinów. Symbol walki o wolność (Wideo)

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 01:30
rozwiń zwiń