Szostakowicz na fortepian i trąbkę

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 12:41
…czyli I Koncert fortepianowy c-moll op. 35. Czyja interpretacja okaże się ciekawsza? I dlaczego? W niedzielne popołudnie zapraszamy do wspólnego słuchania "w ciemno".
Dymitr Szostakowicz miał w młodości silne awangardowe ciągoty. Czy w innym kontekście politycznym jego styl mógłby się rozwinąć w tym kierunku?
Dymitr Szostakowicz miał w młodości silne awangardowe ciągoty. Czy w innym kontekście politycznym jego styl mógłby się rozwinąć w tym kierunku?Foto: wikipedia, domena publiczna

 

Jak zawsze wybieramy kilka wykonań tego samego dzieła – tym razem będzie to I Koncert fortepianowy Dymitra Szostakowicza – i słuchamy wybranych fragmentów. Zabawa polega na tym, że obecni w studiu jurorzy nie znają nazwisk wykonawców – dowiadują się, kto grał, dopiero gdy dane wykonanie odrzucą. I tak przez cztery rundy, aż do wyłonienia zwycięzcy.

Czy jednym z ocenianych nagrań będzie tym w którym udział wziął sam kompozytor  jako pianista? Tego nie wiedział nawet prowadzący. Okazało się jednak, że tak - i w dodatku interpretacja ta została uznana za najlepszą:

Dymitr Szostakowicz (fortepian), Ludovic Vaillant (trąbka), Orchestre National de la Radiodiffusion Française, dyr. André Cluytens (nagranie: Paryż, maj 1958 roku, LP EMI France 1959; reedycje w serii “Composers in person” – box EMI 2008)

Eugene List (fortepian), Radiowa Orkiestra Symfoniczna Związku Radzieckiego, dyr. Maxim Szostakowicz (LP Melodia 1976; CD RCA/BMG 1995)

Marc-André Hamelin (fortepian), Mark O’Keefee (trąbka), BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Andrew Litton (Hyperion 2003/reedycja 2010)

Martha Argerich (fortepian), Siergiej Nakariakov (trąbka), Orkiestra Szwajcarii Romańskiej, dyr. Aleksander Vedernikov (live 17 czerwca 2006, Pałac Kongresowy w Lugano; EMI 2007/reedycja w boxie 4płytowym EMI 2011).

Aleksander Melnikov (fortepian), Jeroen Berwaerts (trąbka), Mahler Chamber Orchestra, dyr. Teodor Currentzis (Harmonia Mundi 2011)

Andriej Korobeinikov (fortepian), Michaił Gaiduk (trąbka), Orkiestra Symfoniczna z Lahti, dyr. Okko Kamu (Mirare 2011)

 

Jacek Hawryluk zaprosił do studia Dorotę Kozińską, Kacpra Miklaszewskiego i Łukasza Borowicza.

 

Czytaj także

Krzysztof Meyer: Szostakowicz kochał polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 14:00
"Mistrzowie i przyjaciele" to tytuł nowej, niewydanej jeszcze książki cenionego publicysty i kompozytora. Goszczący w Dwójce Krzysztof Meyer opowiedział Annie Skulskiej m.in o naywbitniejszym spośród nich...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarb na Twoim podwórku

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 18:00
Rozmowa o projekcie Muzeum Etnograficznego w Krakowie "Pamiątka rodzinna" oraz zaproszenie na koncerty Medtnera i Szostakowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert w prezencie urodzinowym

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 09:45
II Koncert fortepianowy Dymitra Szostakowicza powstał jako prezent na 19 urodziny syna, Maxima.
rozwiń zwiń