Słuchowisko "Chory z urojenia" - Molier uwspółcześniony [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2024 13:00
"Chory z urojenia" to ostatnia komedia Moliera, którego 400. rocznica urodzin minęła w 2022 roku. To właśnie z tej okazji powstało słuchowisko w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Do współpracy zaprosił on wspaniałych aktorów, m.in.: Mariana Opanię, Ewę Konstancję Bułhak czy Krzysztofa Gosztyłę. Emisja już dziś (13.01) o godz. 12.00 w ramach cyklu "Scena klasyki". Zapraszamy.
Nagranie słuchowiska Chory z urojenia
Nagranie słuchowiska "Chory z urojenia"Foto: Wojciech Kusiński/PR

Czy Molier to autor na miarę XXI wieku?

Czy w naszych czasach, czasach komputerów, internetu, telefonów komórkowych, niepewności wywołanych pandemią koronawirusa, wojną na Ukrainie, globalnym zanieczyszczeniem środowiska, zmianami klimatycznymi, inflacją, migracją, dehumanizacją, dominacją kultury obrazkowej, zubażającej naszą wyobraźnię, jest jeszcze miejsce na komedie Moliera? Czy ludzka psychika i wrażliwość zmieniła się tak bardzo w ciągu 400 lat?

Molier w swoich komediach stworzył całą galerię typów ludzkich, tropiąc nasze przywary, śmieszności, wady, głupotę, chciwość i wiarołomność, ale także miłość i dobroć, przywiązanie i przyjaźń. Czy radiowy teatr, wymagający od słuchacza zwolnienia tempa, skupienia, wrażliwości na słowo i wymagający wyobraźni, jest jeszcze miejscem, w którym można przywołać i ożywić ponadczasowe molierowskie przypowieści, pełne humoru, zabawnej intrygi, kolorowe bogactwem typów, poruszające refleksją nad ludzkimi namiętnościami, przywarami i słabościami? Sądzimy, że TAK!

Nagrania można posłuchać tutaj: 400-lecie urodzin Moliera. Słuchowisko "Chory z urojenia"

"Chory z urojenia" - ostatnie dzieło mistrza komedii

Postanowiliśmy to sprawdzić w naszym radiowym teatrze - adaptator i reżyser Waldemar Modestowicz spróbował zmieścić w 50 minutach ostatnią komedię Moliera "Chorego z urojenia" i nie jest to próba bicia jakiegoś rekordu, a tylko konieczność wynikająca z szalonego przyśpieszenia tempa życia w naszych czasach i skróconymi możliwościami percepcji słuchaczy.

Do współpracy reżyser zaprosił wspaniałych artystów, aktorów: Leona Charewicza, Mariana Opanię, Ewę Konstancję Bułhak, Olgę Sarzyńską, Aleksandrę Radwan, Jakuba Kordasa, Jarosława Gajewskiego, Piotra Bajora, Szymona Kuśmidera, Antoniego Pawlickiego i Krzysztofa Gosztyłę. 

*** 

Molier "Chory z urojenia" (prod. 2022)

przekład: Tadeusz Boy-Żeleński, adaptacja i reżyseria: Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna: Maciej Kubera, muzyka: Renata Baszun

obsada: Leon Charewicz, Marian Opania, Ewa Konstancja Bułhak, Olga Sarzyńska, Aleksandra Radwan, Jakub Kordas, Jarosław Gajewski, Piotr Bajor, Szymon Kuśmider, Antoni Pawlicki, Krzysztof Gosztyła

***

Na "Scenę klasyki" zapraszaliśmy w sobotę (13.01) w godz. 12.00-13.00.

pg/mo

Czytaj także

Mikołaj Grabowski: zanim sięgnąłem po "Don Juana", musiałem pokonać własny lęk

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:33
- Myślałem, że bardziej znam się na sprawach polskich, więc o nich będę mówił. Mało się znam na Francji czy Anglii, no ale tak nieśmiało próbowałem zrobić "Króla Leara", w końcu "Tartuffe'a", a teraz przyszło do "Don Juana". Mówiąc szczerze, marzyłem o nim przez długie lata - powiedział w "Poranku Dwójki" reżyser spektaklu "Don Juan albo kamienna uczta".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świętoszek" Moliera - premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 07:14
"Tartuffe, czyli Świętoszek" to w twórczości Moliera jedna z najważniejszych komedii. Na premierowe słuchowisko w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza zaprosiliśmy do Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń