Kolorowe motyle metra. Wizytówka Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 14:00
Nowo otwarte stacje II linii warszawskiego metra wyróżniają się oryginalną bryłą i barwami. W Dwójce rozmawialiśmy z autorem tego projektu Markiem Chołdzyńskim.
Audio
  • O architekturze metra w Warszawie i w innych europejskich miastach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Metro to nie tylko jeden z najpopularniejszych środków współczesnej komunikacji na świecie. To również ważny element krajobrazu miasta. Na zdj. wejście na stację Świętokrzyska II linii metra w Warszawie
Metro to nie tylko jeden z najpopularniejszych środków współczesnej komunikacji na świecie. To również ważny element krajobrazu miasta. Na zdj. wejście na stację Świętokrzyska II linii metra w Warszawie Foto: PAP/Leszek Szymański

- Chcieliśmy, żeby kształt i barwa zajęły w niespotykanym dotychczas stopniu swoje miejsce w pejzażu miasta - tłumaczył architekt Marek Chołdzyński.

"Kolorowe motyle" nowych stacji metra (każda ma swój kod kolorystyczny) spełniają zatem nie tylko funkcje użytkowe. W zamyśle projekt ten miał być czymś więcej: syntezą malarstwa i rzeźby.

Czy się to udało i - czy było potrzebne? Wszak choćby na wielu nowojorskich czy londyńskich stacjach rządzi styl ascetyczny. A jak wygląda architektura podziemnej kolejki w Moskwie i Paryżu?

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury

Prowadził: Bartosz Panek

Goście: Marek Chołdzyński (architekt), prof. Mirosław Duchowski (z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie)

Data emisji: 11.04.2015

Godzina emisji: 12.00

jp/pg

Czytaj także

Warszawskie metro pełne tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 19:40
Budowa metra warszawskiego rozpoczęła się w latach 50., ale szybko została przerwana. Na głębokości 30 metrów pozostał tylko tunel. Gdzie on jest? Co się w nim kryje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Warszawskie Metro a historia Polski” - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 12:04
Pierwszą uchwałę o budowie warszawskiego metra podjęto 22 września 1925, tymczasem pierwszy odcinek metra oddano do użytku 7 kwietnia w 1995.
rozwiń zwiń