1 września 1939 roku Hitler nie dążył do globalnego konfliktu...

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 14:00
- Liczył na lokalną wojnę z Polską. Na szczęście jego przewidywania się nie sprawdziły. Nasi sojusznicy, Francja oraz Wielka Brytania, wywiązali się formalnie z umów i wypowiedzieli Niemcom wojnę, choć nie poszła za tym realna interwencja wojskowa - wyjaśniał w Dwójce historyk, prof. Stanisław Jaczyński.
Audio
  • 1 września 1939 roku Hitler nie dążył do globalnego konfliktu... (Ćwiczenia z myślenia/Dwójka)
Blokada Leningradu
Blokada LeningraduFoto: Dennis Jarvis/Flickr/CC

Tak rozpoczęła się II wojna światowa, która trwała niemal 6 lat. Uczestniczyło w niej 61 państw, które zmobilizowały w sumie 110 mln żołnierzy. Zginęło 60 mln ludzi, 35 mln zostało rannych. Wśród ofiar przeważała ludność cywilna, z premedytacją mordowana przez nazistów i nacjonalistów w różnych krajach świata.

Prof.
Prof. Stanisław Jaczyński, historyk wojskowości, fot. Grzegorz Śledź / PR2

W "Ćwiczeniach z myślenia" rozmawialiśmy jednak z naszym ekspertem przede wszystkim o najważniejszych bitwach tego globalnego konfliktu, które zadecydowały o losach świata. Okazuje się, że przynajmniej w kilku z nich ważną, jeśli nie kluczową rolę odegrali Polacy. Mowa nie tylko o Bitwie o Anglię i bohaterskich dokonaniach Dywizjonów 302 i 303. Na przykład skonstruowanie przez naszych rodaków - Józefa Kosackiego i Andrzeja Garbona - wykrywacza min miało decydujące znaczenie dla zwycięstwa aliantów w drugiej bitwie pod egipskim Al-Alamajn i, co za tym idzie, dla dalszego rozwoju konfliktu w Afryce Północnej. Ich wynalazek wykorzystywany był zresztą z powodzeniem na całym świecie prze kolejne pięćdziesiąt lat.

 

A gdzie i kiedy Polacy z 1. Dywizji Pancernej generała Maczka "nabili Niemców w butelkę"? Dlaczego bitwa pod Stalingradem jest o wiele bardziej znana od - strategicznie zdecydowanie istotniejszej - bitwy pod Moskwą? I jaki decydujący dla losów Wojny na Pacyfiku błąd Japończycy popełnili dwukrotnie? Odpowiedzi w nagraniu audycji "Ćwiczenia z myślenia", którą przygotowała i poprowadziła Hanna Maria Giza.

mm/mk

Czytaj także

Ewa Braun - tak się kocha Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 07:00
Mimo że była kochanką Führera, nie do niej należał tytuł pierwszej damy III Rzeszy - tak postrzegano Magdę Goebbels. Jednak to Ewa Braun przeszła do historii jako ta, która kochała Hitlera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemiecki pretekst do napadu na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 14:50
"Stworzę propagandowy powód rozpoczęcia wojny; nieważne, czy będzie on wiarygodny" - zapewniał swoich generałów Führer na posiedzeniu sztabu głównego 22 sierpnia 1939 roku. Takim właśnie powodem była prowokacja gliwicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarny poniedziałek" – zbrodnia Wehrmachtu na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 06:00
4 września 1939 nastąpiła kapitulacja załogi wieży spadochronowej w Katowicach. Według niektórych źródeł, Niemcy rozstrzelali wówczas 80 obrońców - harcerzy oraz byłych powstańców śląskich. Do dziś pojawia się jednak wiele kontrowersji związanych z wkroczeniem hitlerowców na Śląsk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Generał Grot. Kulisy zdrady i śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 21:25
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" porozmawiamy o zagadkowych i dramatycznych okolicznościach śmierci generała Stefana Grota-Roweckiego.
rozwiń zwiń