Wypisy z literatury węgierskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2011 11:00
W dniu 55. rocznicy powstania na Węgrzech zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o literaturze tego narodu. Po zagadkach: słuchowisko według prozy Sándora Máraiego.
Audio
  • Zapowiedź serwisu internetowego Polskiego Radia "Węgry 56"

W naszej cyklicznej audycji "Ćwiczenia z myślenia" gościć będziemy Tadeusza Olszańskiego, znawcę literatury węgierskiej, która będzie tematem pytań dla słuchaczy.

Zapraszamy do udziału w zabawie – do wygrania cenne nagrody książkowe.

Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK
Małgorzata Szejnert "Dom żółwia. Zanzibar"

/

 

 

Wydawnictwo Literackie
Marian Pilot "Pióropusz"

/

 

 

Wydawnictwo W.A.B.  

Imre Kertész "Dossier K."

/

 

 

László Krasznahorkai "Wojna i wojna"

/

 

 

György Spiró "Mesjasze"

/

 

 

Audycja Iwony Smolki i Ewy Stockiej-Kalinowskiej.

Bezpośrednio po zagadkach zapraszamy na słuchowisko według powieści Sándora Máraiego "Dziedzictwo Estery" (1939 r.). Podobnie jak w innym bardzo znanym utworze Maraiego – "Żar" – bohaterowie Dziedzictwa Estery wracają do przeszłości, aby wyjaśnić jej tajemnice i odsłonić stare blizny. Po 20 latach milczenia do domu Estery przyjeżdża z wizytą Lajos, lekkoduch, oszust i naciągacz, a mimo to jedyna miłość jej życia. Kiedyś łączyło ich uczucie, potem Lajos nieoczekiwanie ożenił się z siostrą Estery, a po śmierci żony zerwał kontakty z rodziną. Teraz powraca, lecz nikt nie wie, co jej powodem tej wizyty. O wydarzeniach tego dnia opowiada sama Estera, zastanawiając się nad sensem wyborów, jakich dokonała w życiu.

Reżyseria: Jan Warenycia. Tłumaczenie: Feliks Netz. Adaptacja: Ewa Stocka-Kalinowska. Obsada: Halina Łabonarska, Grażyna Marzec, Leon Charewicz, Kazimierz Kaczor, Julia Kijowska, Tadeusz Borowski, Damian Damięcki.

23 października (niedziela), godz. 12.00-14.00

Uwaga! W związku z 55. rocznicą wybuchu powstania na Węgrzech w przyszłym tygodniu uruchamiamy specjalny serwis internetowy Wegry56.polskieradio.pl. Udostępnimy w nim cudem ocalone, i dzięki nowoczesnej technologii odzyskane, unikalne nagrania (tzw. taśmy z Koblencji) dotyczące tego ważnego wydarzenia w historii najnowszej i jednego z bardziej gorących okresów w działalności Radia Wolna Europa. Dokumentują one nie tylko czas narodowej rewolucji i krwawej interwencji wojsk sowieckich na Węgrzech, ale także rozgrywające się w tym samym okresie wydarzenia w Polsce (zmiany w kierownictwie partii, radzieckie naciski na polskie władze), Egipcie (wybuch wojny po nacjonalizacji kanału sueskiego) oraz USA (wybory powszechne i prezydenckie).
Zapraszamy do wysłuchania zapowiedzi serwisu.

Czytaj także

Cały smutek Węgier

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 21:23
Posłuchaj, jak brzmi węgierska poezja, poznaj literackich autostopowiczów i wiersze, które szukają słońca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Węgier zafascynowany polską kulturą

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 10:26
Gyorgy Spiró uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich. W Polsce rozgłos zapewniła mu powieść "Iksowie", do której napisania zainspirował go epizod z historii polskiej kultury.
rozwiń zwiń