Herling-Grudziński w Bibliotece "Kultury"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:00
Gustaw Herling-Grudziński był jednym z filarów Biblioteki "Kultury". Nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu ukazało się osiem książek pisarza, od "Skrzydeł ołtarza" (wyd. 1960 r.) do tomu "Dziennik pisany nocą. 1984-1988" (wyd. 1989 r.) O ich losach opowiadaliśmy w "Notatniku Dwójki".
Audio
  • Z dziejów książek Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (Notatnik Dwójki)
Zdjęcie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wystawione podczas uroczystości pamięci pisarza w Neapolu w 2012 r.
Zdjęcie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wystawione podczas uroczystości pamięci pisarza w Neapolu w 2012 r.Foto: PAP/EPA/PAOLO GIANDOTTI

W paryskiej oficynie w 1965 r. opublikowano także drugie polskojęzyczne wydanie najsłynniejszego dzieła pisarza - "Innego świata".

"Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - czytamy w Dwójce!>>>

Zobacz serwis specjalny "Gustaw Herling-Grudziński">>>

Książki Biblioteki "Kultury" zaczęły ukazywać się w 1953 r. Pierwszym tytułem serii był tom Witolda Gombrowicza "Trans-Atlantyk. Ślub". W tym samym roku Instytut Literacki wydał m.in. "Zniewolony umysł" Czesława Miłosza i "1984" George'a Orwella. Realizując konsekwentny program wydawniczy, paryska "Kultura" przez niemal pół wieku publikowała najważniejsze dzieła polskiej emigracji oraz istotne książki z kręgu publicystyki politycznej, historii oraz eseistyki. W latach 70. i 80. Biblioteka "Kultury" odgrywała rolę "łącznika" między literaturą krajową i emigracyjną.

Tydzień z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim>>>

O książkach Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Biblioteki "Kultury" w "Notatniku Dwójki" opowiadała dr Małgorzata Ptasińska z IPN.

Gustaw Herling-Grudziński w Radiach Wolności>>>

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska

mc

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński nie lubił, gdy porównywano go do Katona

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 05:42
- Słowo "moralista" w stosunku do mnie jest niesłychanie nadużywane. Ja po prostu uważam, że w życiu ludzkim jest parę podstawowych i ważnych przekonań, których człowiek powinien się trzymać – mówił Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komuniści chcieli deportacji Herlinga z Włoch

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 17:42
Ten wstydliwy dziś dla wielu epizod przypomniał profesor Włodzimierz Bolecki, opowiadając o wtorkowych uroczystościach w Neapolu, podczas których polskiego pisarza uhonorowali trzej prezydenci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciemny Staw. Kraj dzieciństwa Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 12:00
– Jego osobowość w młodzieńczych latach była formowana nie tylko przez dom i szkołę, lecz także przez całe otoczenie ziemi świętokrzyskiej, jej przyrodę i historię – mówił w Dwójce Jan Zarukiewicz, kolega z lat młodości wybitnego pisarza.
rozwiń zwiń