Jan Strzelecki. "Śladem nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 22:30
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z reporterką Magdaleną Grochowską o jej wydanej właśnie książce, której bohaterem jest Jan Strzelecki - socjolog, myśliciel społeczny i intelektualista.
Targi Dobrych Książek we Wrocławiu
Targi Dobrych Książek we WrocławiuFoto: Glow Images/East News

Jan Strzelecki - autor "Próby świadectwa", "Niepokojów amerykańskich", "Socjalizmu modelu lirycznego", taternik, uczestnik Powstania Warszawskiego. Ksiądz Józef Tischner nazwał go  "błędnym rycerzem budownictwa socjalistycznego", prof. Andrzej Mencwel "chodzącym okrągłym stołem". On sam powiedział o sobie "uznaję się za człowieka niespełnionych nadziei".
Jan Strzelecki został pobity w czerwcu 1988 roku, zmarł po kilkunastu dniach – 11 lipca 1988 roku.
W "Notatniku Dwójki" porozmawiamy z Magdaleną Grochowską, usłyszymy także archiwalne wypowiedzi Jana Strzeleckiego oraz głosy jego przyjaciół: Marcina Czerwińskiego i Jerzego Jedlickiego.
Na audycję zaprasza Dorota Gacek.
3 czerwca (wtorek), godz. 15.00-15.30

Zobacz więcej na temat: Jan Strzelecki PRL wspomnienie

Czytaj także

Ryszard Bugajski: nadal uczymy się, czym jest wolność

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 13:00
– Mam wrażenie, że Polska dopiero krzepnie po gwałtownych zmianach 1989 r. Ludzie wciąż czują się zdezorientowani, nie potrafią korzystać z demokracji w ten sam sposób, co społeczeństwa zachodnie – mówił w Dwójce reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny Ryszard Bugajski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janina Jankowska: dla nas 4 czerwca '89 był jak Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:00
- Tyle, że zamiast bronią walczyliśmy kartami do głosowania. W dodatku wygraliśmy - wspominała w Dwójce dziennikarka radiowa, która w czasie słynnych wyborów była szefową dziennikarzy radiowych Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabella Cywińska: nie wyobrażałam sobie, że mogłabym nie głosować

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 16:59
– Przez 25 lat nie udało nam się nauczyć Polaków poczucia tożsamości i wspólnoty. Dziś nie rozumiemy, że, gdy jesteśmy wolni, nasz głos się liczy, choć jest tylko jeden – mówiła w Dwójce Izabella Cywińska, reżyser i minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Bocheński: po 4 czerwca życie stało się jawne

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 15:04
– Chcieliśmy nieco poluzować ustrój, zdobyć trochę swobody. Ku naszemu zdumieniu stało się coś więcej. Zmieniliśmy świat. I to był sens wyborów 4 czerwca 1989 r. – mówił w Dwójce Jacek Bocheński, pisarz, publicysta, współzałożyciel i redaktor naczelny podziemnego pisma "Zapis".
rozwiń zwiń