"Jazz Forum". Polskie pismo, które czyta cały świat

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 15:00
– To było jedyne naprawdę międzynarodowe pismo jazzowe na świecie – mówił Krzysztof Sadowski z Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego o piśmie, które istnieje już 50 lat.
Audio
Jazz Forum miało też edycje angielską i niemiecką. W niektórych krajach było jedynym pismem o tematyce jazzowej (zdj. ilustracyjne)
"Jazz Forum" miało też edycje angielską i niemiecką. W niektórych krajach było jedynym pismem o tematyce jazzowej (zdj. ilustracyjne)Foto: Mark Ingle/flickr/CC BY 2.0

– "Jazz Forum" tworzyli ludzie, którzy kochali muzykę jazzową i poświęcili się jej, rezygnując z kariery finansowej na rzecz idei. Wtedy jazz był ruchem zarówno muzycznym, jak i społecznym – wspominał Krzysztof Sadowski początki najstarszego polskiego czasopisma jazzowego i zarazem swoistej kroniki polskiego jazzu.

Wydawane do dziś "Jazz Forum" zostało założone w 1965 r. przez Jana Byrczka, prezesa Polskiej Federacji Jazzowej i kontrabasistę. W Dwójce wspominał on, w jaki sposób pismu udało się pozyskać korespondentów z całego świata i jaką rolę odegrały w tym rosnące w siłę amerykańskie festiwale jazzowe.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotował: Krzysztof Jakubowski

Z nagrań archiwalnych: Jan Byrczek (założyciel "Jazz Forum")

Gość: Marek Romański (redaktor "Jazz Forum"), Paweł Brodowski, (redaktor naczelny "Jazz Forum"), Krzysztof Sadowski (Polskie Stowarzyszenie Jazzowe), Rafał Olbiński (grafik), Mariusz Adamiak (znawca muzyki jazzowej), Tadeusz Majewski (czytelnik "Jazz Forum"), Urszula Dudziak i Piotr Schmidt (muzycy jazzowi)

Data emisji: 15.12.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/mm

Czytaj także

Martin Küchen, jazz i szwedzka poprawność polityczna

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 17:29
Bohaterem "Rozmów improwizowanych" był szwedzki saksofonista, jeden z czołowych jazzowych improwizatorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrew Cyrille. Filozof free jazzu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 19:00
Posłuchaj rozmowy z jednym z najbardziej wpływowych obok Miloforda Gravesa i Sunny’ego Murraya perkusistów jazzowej awangardy lat 60.
rozwiń zwiń
Czytaj także

John Tilbury. Improwizator myli się lepiej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 12:00
W kolejnym spotkaniu z pianistą rozmawialiśmy o uprzedzeniach wobec improwizacji i intymności fizycznego kontaktu z instrumentem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Górczyński i nowe płyty

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 11:00
Nowej muzyki, którą chcemy się z Państwem podzielić, nazbierało się mnóstwo. Zapraszamy do wysłuchania grudniowego magazynu "Rozmów Improwizowanych".
rozwiń zwiń